Հայաստանի գրեթե ողջ տարածքում հեռարձակվում է թուրքական TRT ռադիոալիքը
«7օր»–ը պարզել է, որ FM 104.4ՄՀց հաճախականությամբ Հայաստանի գրեթե ողջ տարածքում հեռարձակվում է թուրքական TRT ռադիոալիքը։
Այս մասին տեղյա՞կ է Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային խորհուրդը, ինչպե՞ս է թուրքական ռադիոընկերության հաղորդումների հեռարձակումը Հայաստանում հնարավոր դարձել, և ի՞նչ միջոցներ կձեռնարկվեն այդ հեռարձակումը դադարեցնելու համար։ «7օր»–ն այս հարցերը գրավոր տարբերակով ուղղել է ՀՌԱՀ–ի էլեկտրոնային հասցեին։ ՀՌԱՀ Հանրային կապերի և մամուլի պատասխանատու ԼիլիթԳազազյանը պատասխանել է, որ ՀՀտարածքումռադիոհաճախություններիվիճակի, մասնավորապեսհարևաներկրներիցռադիոհեռուստատեսայինհեռարձակմանՀՀտարածքներթափանցելուհարցերըՀՀկապիևտրանսպորտինախարարությանիրավասությանխնդիրներ են:
Նույն հարցերն էլեկտրոնային տարբերակով «7օր»–ը հղել է նաև ՀՀ կապի և տրանսպորտի նախարարությանը։ Հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Պետրոս Դեմիրճյանը, սակայն, նշել է, որ հարցը պետք է տպագիր տարբերակով ներկայացնել նախարարություն։
«7օր»–ը պարզել է, որ FM 104.4 ՄՀց հաճախականությամբ Հայաստանի գրեթե ողջ տարածքում հեռարձակվում է թուրքական TRT ռադիոալիքը։
Այս մասին տեղյա՞կ է Հեռուստատեսության և ռադիոյի ազգային խորհուրդը, ինչպե՞ս է թուրքական ռադիոընկերության հաղորդումների հեռարձակումը Հայաստանում հնարավոր դարձել, և ի՞նչ միջոցներ կձեռնարկվեն այդ հեռարձակումը դադարեցնելու համար։ «7օր»–ն այս հարցերը գրավոր տարբերակով ուղղել է ՀՌԱՀ–ի էլեկտրոնային հասցեին։ ՀՌԱՀ Հանրային կապերի և մամուլի պատասխանատու Լիլիթ Գազազյանը պատասխանել է, որ ՀՀ տարածքում ռադիոհաճախությունների վիճակի, մասնավորապես հարևան երկրներից ռադիոհեռուստատեսային հեռարձակման ՀՀ տարածք ներթափանցելու հարցերը ՀՀ կապի և տրանսպորտի նախարարության իրավասության խնդիրներ են:

Почти на всей территории Армении транслируется турецкий радиоканал TRT
Как выяснил «7or», почти на всей территории Армении на частоте FM 104.4 МГц транслируется турецкий радиоканал TRT.
Корреспондент «7or» в письменном виде отправил на электронную почту Национальной комиссии телевидения и радио вопросы о том, известно ли Национальному совету телевидения и радио об этом, как стало возможным транслировать передачи турецкой радиокомпании в Армении и какие меры будут предприняты для приостановления транслирования. Пресс-секретарь Национальной комиссии телевидения и радио Армении Лилит Газазян ответила, что вопросы, связанные с состоянием радиочастот на территории РА и, в частности, вопросы проникновения на территорию Армении радиотелевизионного вещания из соседних стран входят в компетенцию Министерства транспорта и связи РА.
Те же самые вопросы «7or» направил и в Министерство транспорта и связи РА. Начальник отдела связей с общественностью Петрос Демирчян, однако, заявил, что данный вопрос должен быть представлен Министерству в печатном виде.