Արամ Ա կաթողիկոս. «Այսօր մենք մեր ձեռքերով Հայաստանը հայաթափում ենք»
Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների համահայկական համաժողովի ժամանակ Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը հայտարարել է, որ մեր ազգի մեծագույն տագնապը Հայաստանից նույն թափով արտագաղթի շարունակվելն է:
–Մեր թշնամին ուզեց Հայաստանն առանց հայերի տեսնել: Այսօր մենք մեր ձեռքերով Հայաստանը հայաթափում ենք: Փտածության, կոռուպցիա կոչվող հիվանդության արագ ընթացքը, փոքրամասնության տնտեսական հղփացած վիճակը և դրա դիմաց մտավորականների, գրողների, ուսուցիչների ու ընդհանրապես ժողովրդի կենցաղային խեղճ պայմանները բարեփոխումների խիստ անհրաժեշտություն են զգում: Եկեղեցին չի կարող անտարբեր լինել այս վատառողջ երևույթների նկատմամբ,-ասել է Արամ Ա կաթողիկոսը:

Арам I: «Сегодня мы своими руками оставляем Армению без армян»
Выступая на Всеармянской конференции руководителей и представителей организаций Диаспоры, приуроченной к 20-летию независимости Армении, Католикос Великого дома Киликийского Арам I заявил, что наибольшее беспокойство в Армении вызывают растущие темпы эмиграции.
«Наши враги хотели видеть Армению без армян, между тем сегодня мы своими руками оставляем Армению без ее народа. Быстрый темп развития болезни, называемой коррупцией, пресыщенное экономическое состояние меньшинства против плохих бытовых условий представителей интеллигенции, писателей, учителей и народа в целом вызывают необходимость осуществления реформ. Церковь не может оставаться равнодушной к этим нездоровым явлениям», - отметил Арам I.