Հետևելով Ֆրանսիայի և Բելգիայի օրինակին՝ Նիդեռլանդներն արգելում է փարաջա կրել
Նիդեռլանդներն արգելում է փարաջա կրել, քանի որ  դա հակասում  է հոլանդական մշակույթին և ավանդույթներին։
–Կառավարությունը կարծում է՝ կրել մի հագուստ, որն ամբողջությամբ կամ համարյա ամբողջությամբ փակում է դեմքը, չի համապատասխանում հասարակական հարաբերությունների  բնույթին մի երկրում, որտեղ մարդկանց ճանաչում են դեմքով,–ինչպես հայտնում է «gazeta.ru»–ն, այս մասին գրված է կառավարության տարածած  հաղորդագրության մեջ։
Կառավարությունը չի կարծում, որ այս արգելքը սահմանափակում է կրոնի ազատությունը կամ հավատացյալների զգացմունքները։ Այս որոշումն «անհրաժեշտ է և հիմնավորված, քանի որ պաշտպանում է կյանքի ընթացքը Նիդեռլանդներում»։
–Հագուստով դեմքը փակելը հակասում է կանանց և տղամարդկանց իրավահավասարության սկզբունքին,–ասված է հայտարարության մեջ։
Բացի դա, այդ երկրի  վարչապետ Մարկ Ռյուտեն նաև հայտարարել է, որ խստացվել են կանոնները ներգաղթյալների և նրանց համար, ովքեր Նիդեռլանդներում ցանկանում են քաղաքացիություն ստանալ։
Հիշեցնեք, որ  ավելի վաղ փարաջա կրելն արգելվել էր Ֆրանսիայում և Բելգիայում, իսկ ուրբաթ Ֆրանսիայում ուժի մեջ է մտել փողոցում աղոթք անելն արգելող օրենքը։

Нидерланды вслед за Францией и Бельгией запрещают ношение паранджи
В Нидерландах запрещено ношение паранджи, так как это противоречит голландской культуре и традициям, передает «Газета.Ру» со ссылкой на «Reuters».
«Правительство считает, что ношение одежды, которая полностью или почти полностью закрывает лицо, не соответствует характеру общественных отношений в стране, где людей узнают по лицам», – сказано в заявлении правительства, опубликованном в пятницу.
Правительство не считает, что запрет ограничивает свободу вероисповедания или чувства верующих. Введенная мера «необходима и обоснована, так как защищает уклад жизни в Нидерландах».
«Закрывающая лицо одежда противоречит принципу равенства между и мужчинами и женщинами», – решили власти. Кроме того, премьер-министр Марк Рютте также озвучил ужесточенные правила для иммигрантов и тех, кто хочет получить гражданство Нидерландов.
В пятницу во Франции вступил в силу закон, запрещающий молиться на улицах. Ранее запрет на ношение паранджи был введен и во Франции, и в Бельгии.