Անկարայում հայտնել են, որ շոկ են ապրել` իմանալով հացահատիկային գործարքի` ՌԴ որոշման մասին
Անկարան շոկ է ապրել հացահատիկի գործարքին մասնակցությունը դադարեցնելու Ռուսաստանի որոշումից հետո: Նման հայտարարություն է արել Թուրքիայի գյուղատնտեսության և անտառտնտեսության նախարար Վահիթ Կիրիշչին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին` հղում անելով Hurriyet թերթին։
Պաշտոնյան հավելել է, որ Թուրքիան ճգնաժամի հաղթահարման հույս ունի։
«Մենք ցնցված Էինք, երբ Ռուսաստանն ասաց, որ այդ գործում չկա` որպես արդարացում բերելով հարձակումը։ Բայց ես վստահ եմ, որ այդ խոչընդոտը կհաղթահարվի մեր նախագահի շնորհիվ։ Մենք շարունակելու ենք հոգ տանել և աջակցել գյուղատնտեսությանը և մեր ֆերմերներին»,–հայտարարել Է նախարարը։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 29-ի վաղ առավոտյան Կիևը հարձակվեց Սևծովյան նավատորմի և քաղաքացիական նավերի վրա, որոնք Սևաստոպոլի տեղակայման վայրի արտաքին և ներքին ուղերթեր էին իրականացնում:
Ռուսաստանը հայտարարեց, որ Սևաստոպոլի ջրատարածքում տեղի ունեցած ահաբեկչության պատճառով դադարեցնում է մասնակցությունը Ուկրաինայի նավահանգիստներից ապրանքների արտահանմանը։
Ստամբուլում հուլիսի 22-ին երկու փոխկապակցված փաստաթուղթ ստորագրվեց համաշխարհային շուկաներ պարենի և պարարտանյութերի մատակարարման խնդիրների լուծման վերաբերյալ:
Առաջինը` հուշագիրը, ՄԱԿ-ի պարտավորությունները համաշխարհային շուկաներ ռուսական գյուղատնտեսական արտադրանքի և պարարտանյութերի արտահանման տարբեր սահմանափակումները հանելու վերաբերյալ էր։ Երկրորդը հստակեցնում էր ուկրաինական հացահատիկի արտահանման մեխանիզմը սևծովյան նավահանգիստներից։

В Анкаре заявили, что «испытали шок» после решения России по зерновой сделке
Анкара испытала шок после решения России приостановить участие в зерновой сделке․ Об этом, как передает РИА «Новости» со ссылкой на газету «Hüriyyet», заявил министр сельского и лесного хозяйства Турции Вахит Киришчи.
Чиновник добавил, что Турция надеется на преодоление кризиса.
«Мы снова были шокированы, когда Россия сказала: «Меня нет в этом деле», приведя в качестве оправдания нападение. Но я уверен, что это препятствие будет преодолено под руководством нашего президента. Мы будем продолжать заботиться и поддерживать сельское хозяйство и наших фермеров», – заявил министр.
Россия в субботу объявила о приостановке участия в вывозе продукции из портов Украины после террористической атаки Киева на корабли Черноморского флота и гражданские суда в акватории Севастополя. По данным Минобороны РФ, подготовка теракта и обучение военнослужащих украинского 73-го специального центра морских операций осуществлялись под руководством британских специалистов.