Նիկոլենց քարոզչական թակարդները և մեր անելիքը
Հայաստանն աշխարհաքաղաքական բախումների զոհասեղանին դնելու շրջանակներում Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմակիցները մի քանի քարոզչական թեզ են մտցրել տեղեկատվական դաշտ։ Դրանք կեղծ թեզեր են, բայց եթե դեմը չառնես, կարող են աշխատել։
Շարքային քաղաքացիներն աղետից հետո միայն կարող են ֆիքսել, թե ինչն ինչոց է։ Չի բացառվում, որ նույնիսկ աղետից հետո ոմանք չհասկանան, թե ինչու դա տեղի ունեցավ, ինչպես որ չեն հասկանում, որ 44–օրյա պատերազմի ու պարտության թիվ մեկ մեղավորն ու պատասխանատուն Նիկոլ Փաշինյանն է։
Պարզ է, որ մեր խնդիրների լուծումը քաղաքական պայքարի դաշտում է, բայց ոչ պակաս կարևոր է նաև տեղեկատվական պատերազմում հաղթելը։
Եվ այսպես, որո՞նք են նիկոլենց քարոզչական թեզերը՝
1. Ուրիշ ճար չկա, պետք է հանձնել Արցախը, որպեսզի կարողանանք փրկել Հայաստանն ու խաղաղ ապրել։ Պետք է զիջել մասը, որ պահել ամբողջը։
2. Ռուսաստանն ուզում է Հայաստանը դարձնել իր մարզ, միջանցք է պահանջում, Ադրբեջանի ձեռքերով մեզ վնասում է, և այդ իսկ պատճառով ենք մենք նրանց դեմ դուրս եկել, քանզի պաշտպանում ենք ՀՀ ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը։
3. Արևմուտքը մեզ կօգնի․ տեսեք, թե ինչ հասցեական են քննադատում Ադրբեջանին։
4․ Թուրքիան ընդամենը մեր հակառակորդն է, իսկ թշնամին Ռուսաստանն է։
Այս քարոզչակոդերը մեծագույն բլեֆներ են և ունեն հակապետական բնույթ։ Ընդդիմադիր դաշտից այս բլեֆներին արձագանքելիս շատ հաճախ սխալ հակակոդեր են ընտրվում։
Օրինակ՝ որպես ճշմարտություն է ընդունվում այն, որ Արցախը հանձնելով՝ կարելի է Հայաստանը պահել, ու քննադատվում է այդ մոտեցումը, թե բա՝ ինչպե՞ս կարելի է հանձնել Արցախը։
Այո՛, Արցախը չի՛ կարելի հանձնել, բայց ոչ միայն ու ոչ այնքան այն պատճառով, որ այն պատմականորեն հայկական է ու ՀՀ անկախության հռչակագրին հակասում է հանձնելը, այլ նախևառաջ այն պատճառով, որ դրան անմիջապես հետևելու է մեծ պատերազմը, Հայաստանի՛ հանձնումը։ Սա՛ պետք է տեղ հասցնել, թե չէ ոմանք կարող են բարձրաձայն կամ լուռ համաձայնել, որ կարելի է Արցախը հանձնելու գնով Հայաստանը պահել։ Նիկոլենք հենց այդ զանգվածի վրա են աշխատում, իսկ այդ զանգվածը, ցավոք, քիչ չէ։
Նիկոլական բլեֆին հակադարձելու բանաձևը պետք է լինի հետևյալը՝ Նիկոլ Փաշինյանը, համաձայնելով Արցախը հանձնել Ադրբեջանին, ոչ թե խաղաղություն է բերելու Հայաստանին, այլ բերելու է նոր պատերազմ ու ՀՀ պետականության կորուստ։
Որպես ապացույց կարելի է դեմ տալ Բաքվի ու Անկարայի հակահայկական պահանջները, նախապայմանները, Ադրբեջանի ներխուժումը ՀՀ տարածք, Էրդողանի ագրեսիվ հռետորաբանությունը, նույն Նիկոլի խոսքերն այն մասին, որ Ալիևը Երևանն է պահանջում։
Եթե քննադատենք, որ Հայաստանում խաղաղության գինը շատ թանկ է, քանզի Արցախն ենք կորցնում, ապա դրանով Նիկոլին, թուրքերին, ադրբեջանցիներին օգուտ ենք տալու։ Քանզի Երևանում, Գյումրիում, Վանաձորում, Իջևանում, Ստեփանավանում ու մյուս բոլոր տեղերում կարող են լինել մարդիկ (ըստ իս՝ նրանք քիչ չեն), ովքեր անգամ Սյունիքի գնով կողմ կլինեն խաղաղությանը։ Նրանք ոչ թե անհայրենիք դավաճաններ են, այլ վախեցած ու անտեղյակ մարդիկ։ Այդ մարդկանց պետք է բացատրել, որ Արցախը տալով՝ տալիս ես անձամբ քո տունը և վաղը Աղավնոյի բնակչի պես կագնելու ես «այրե՞լ, թե՞ չայրել սեփական տունդ» դիլեմայի առաջ։
Կամ երբ քննադատվում է հայ–թուրքական հարաբերություններն այն ռակուրսով, որ հենց սահմանը բացվի, թուրքերը կգան, փողով ամեն ինչ կառնեն։ Դա ևս սխալ է։ Լիքը մարդ մտքում կամ բարձրաձայն դեմ չէ, որ թուրքերը գան մեր երկիր իրենց փողերով։
Հայաստանի աջարիզացիան կամ Երևանի բաթումիզացիան քննադատելը ձեռնտու է Նիկոլին։
Իրականությունն այն է, որ Թուրքիան չի պատրաստվում Հայաստանը փողով գնել, այստեղ ներդրումներ անել այնպես, ինչպես Վրաստանում։ Թուրքիան ու Ադրբեջանը խնդիր են դրել Հայաստանը ոչնչացնել, ու այդ ծրագիրը սպասարկում է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հակառուսական և սեփական կաշին փրկելու քաղաքականության շրջանակներում։
Ասածս այն է, որ թուրքական կապիտալի մուտք չի սպասվում։ Սպասվում է թուրքական զենքի մուտք դեպի Երևան։ Սա՛ պետք է տեղ հասցնել, այլ ոչ թե Նիկոլին մեղադրել, որ ուզում է թուրքական փող բերել Հայաստան։ Թուրքիան այստեղ փող չի՛ բերելու, Նիկոլը դա լավ գիտի, բայց բանավեճն ուզում է տեղափոխել իրեն ձեռնտու դաշտ։ Մի՛ մտեք բլեֆի դաշտ։
Հաջորդը։ Սուտ է այն, որ Ռուսաստանն ուզում է Հայաստանը մտցնել իր տարածք։ Սուտ է նաև միջանցքի թեման։ ՌԴ–ն 2020–ի նոյեմբերի 9–ի եռակողմ համաձայնության դրույթներին է տեր։ Դրույթներ, որոնք ստորագրել է նաև Նիկոլ Փաշինյանը։ Այդ դրույթներում «Զանգեզուրի միջանցք» ձևակերպումը չկա։ Մնացածը մանիպուլյացիա է։
ՌԴ–ն չի ուզում ու նաև չի կարող Հայաստանը մտցնել իր կազմ։ Բայց ՌԴ–ն նաև չի ուզում ու չի կարող հանդուրժել իր դիրքերի թուլացում Հարավային Կովկասում, որտեղ միակ բնական դաշնակիցը ՀՀ–ն է։ Այդ առումով ՌԴ–ն ու Իրանն ամենաշահագրգռվածն են ՀՀ ինքնիշխանության պահպանության հարցում, թեև նիկոլենց կողմից ներկայացվում են որպես դրա թշնամիներ։ Հենց այստեղ է բլեֆը։
Ռուսաստանն Արցախում ունի զորքեր, Հայաստանում ունի զորքեր։ Դրանք են մեր երկրի անվտանգության ապահովման երաշխիքներից մեկը․ Արցախում՝ միակը, Հայաստանում՝ գլխավորը։
Նիկոլը թշնամի է հռչակել Ռուսաստանին՝ չապահովելով այլընտրանքային երաշխիքներ։ Դա նշանակում է, որ Հայաստանին մեծ ցնցումներ ու ոչնչացում է սպասվում։ Ասել է թե՝ Նիկոլը ոչ թե մեր ինքնիշխանությունն է պաշտպանում՝ Ռուսաստանին պատերազմ հայտարարելով, այլ ՀՀ–ի ինքնիշխանությունն է վերացնում՝ Հայաստանն Արևմուտք–Ռուսաստան բախման արանք մտցնելով։
Ինչ վերաբերում է «Արևմուտքը մեզ կօգնի» կոդին, ապա նման խոստում որևէ մեկը չի տվել ու չի էլ ուզում տալ։
Այո՛, ԱՄՆ, Ֆրանսիան հայտարարել են, որ Ադրբեջանը ներխուժել է ՀՀ տարածք։ Եվ ի՞նչ։ Ադրբեջանը դո՞ւրս է եկել մեր տարածքից։ Ո՛չ։ Արևմուտքը սպառնացե՞լ է Ադրբեջանին։ Ո՛չ։ Արևմուտքը սանկցիանե՞ր է կիրառել Ադրբեջանի դեմ այնպես, ինչպես Ռուսաստանի դեմ է կիրառում Ուկրաինայի համար։ Ո՛չ։
Ճիշտ հակառակը՝ Արևմուտքը պնդում է, որ սանկցիաներ չի կիրառի Ադրբեջանի դեմ, պնդում է, որ Արցախն Ադրբեջանինն է ու լռում է Հայաստանի ապագայի վերաբերյալ, քանզի գիտի, որ այդ ապագան, մեղմ ասած, մշուշոտ է։
Արևմուտքը մեր թշնամին չէ, բայց Ռուսաստանին է թշնամի, որը մեր տարածքում զորք ունի։ Արևմուտքն ուզում է այդ զորքերին հեռացնել, Ռուսաստանին թուլացնել, ինչն ավտոմատ ենթադրում է թուրքական գործոնի ուժեղացում։ Իսկ թե ինչ կլինի այդ ամենի արանքում Հայաստանի հետ, որևէ մեկին չի հետաքրքրում։ Հայաստանի վերացման դեպքում Արևմուտքը կլացի, կգոռա, նույնիսկ կարող է վիրտուալ տարածքում քացիներ տալ, բայց դա հին վուդրովիլսոնյան ավանդույթ է․ ոչ մի անձնական բան, միայն բիզնես։ Գազի ու նավթի բիզնես։
Մի խոսքով, քարոզչական ու բացատրական առումով հսկայական աշխատանք կա։ Պետք է աշխատել քաղաքներում, գյուղերում, տուն առ տուն։ Դե իսկ քաղաքական քայլերը պետք է իրականացվեն սրան զուգահեռ։

Пропагандистские ловушки николовцев и наши задачи
В рамках принесения Армении на алтарь геополитических столкновений Никол Пашинян и члены его команды ввели на информационное поле несколько пропагандистских тезисов. Это ложные тезисы, в случае пренебрежения которыми они могут сработать.
Рядовые граждане смогут понять, что к чему лишь после катастрофы. Не исключено, что даже после нее некоторые не поймут, почему это произошло – точно так же, как не понимают того, что главным виновным и ответственным за 44-дневную войну и поражение в ней является Никол Пашинян.
Понятно, что решение наших проблем находится в плоскости политической борьбы, но не менее важно победить также в информационной войне.
Итак, каковы тезисы николовской пропаганды?
1. У нас нет другого выхода: нужно сдать Арцах, чтобы суметь спасти Армению и жить в мире. Нужно уступить часть, чтобы спасти целое.
2. Россия хочет превратить Армению в свою область, требует предоставления коридора, вредит нам через Азербайджан, поэтому мы и вышли против нее, так как защищаем суверенитет и территориальную целостность РА.
3. Запад нам поможет: посмотрите, как адресно они критикуют Азербайджан.
4․ Турция всего лишь наш противник, а Россия – враг.
Эти пропагандистские тезисы – большой блеф и антигосударственные коды. Отвечая на эти блефы из оппозиционного поля, зачастую применяются неверные антикоды.
Например, за истину принимается то, что, сдав Арцах, можно сохранить Армению. Критикуя этот подход, говорится, мол, ну как можно сдать Арцах?
Действительно, сдавать Арцах нельзя, но не только и не столько по той причине, что он – исторически армянский, и его сдача противоречит Декларации независимости РА, сколько из-за того, что за этим сразу же последуют большая война и сдача Армении. Именно это и нужно доводить до сознания, а то некоторые могут в открытую или молча согласиться на то, что можно удержать Армению ценой сдачи Арцаха. Именно на эту массу николовцы и работают, а ее, как выясняется, не так уж и мало.
Формула противодействия этому николовскому блефу должна быть следующей: Никол Пашинян, согласившись сдать Арцах Азербайджану, принесет Армении не мир, а новую войну и потерю государственности РА.
В качестве доказательство можно привести антиармянские требования и предусловия Баку и Анкары, вторжение Азербайджана на территорию РА, агрессивную риторику Эрдогана, слова того же Никола о том, что Алиев требует Ереван.
Если критиковать то, что цена мира для Армении очень высока, так как мы теряем Арцах, то этим мы будем лишь лить воду на мельницу Никола, турок и азербайджанцев. В Ереване, Гюмри, Ванадзоре, Иджеване, Степанакерте и в других местах обязательно найдутся люди (по мне, их не так уж и мало), которые будут за мир даже ценой Сюника. Они не лишенные родины предатели, а испуганные и неосведомленные люди. Этим людям нужно объяснить, что со сдачей Арцаха будет сдан лично его дом, и завтра он встанет перед дилеммой «сжигать или нет свой дом?», как некогда это случилось с жителями Агавно.
Или когда армяно-турецкие отношения критикуются в том ракурсе, что с открытием границы придут турки и скупят всё подряд. Это тоже заблуждение. Многие в уме или вслух не против прихода турок со своими деньгами в нашу страну.
Критика аджаризации Армении или батумизации Еревана на руку Николу.
Реальность в том, что Турция не готовится покупать Армению за деньги, совершать здесь инвестиции, как в Грузии. Турция и Азербайджан поставили задачу уничтожить Армению, и этот план обслуживает Никол Пашинян – в рамках антироссийской политики и спасения своей шкуры.
Хочу сказать, что притока турецкого капитала не ожидается. Ожидается же вхождение турецких войск в Ереван. Турция не принесет сюда денег, и Николу об этом прекрасно известно, но он хочет перевести дискуссию в выгодное ему поле. Не входите в поле блефа!
Далее. Ложь в том, что Россия хочет включить Армению в свой состав. Ложна также тема коридора. Россия за выполнение положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020-го. Положений, под которыми подписался также Никол Пашинян. В них нет формулировки «Зангезурский коридор». Остальное – манипуляции.
РФ не хочет, да и не может включить Армению в свой состав. Однако РФ не хочет и не может также допустить ослабления своих позиций на Южном Кавказе, где ее единственным естественным союзником является Армения. В этом плане РФ и Иран больше всех заинтересованы в вопросе сохранения суверенитета РА, хотя николовцами они и преподносится в качестве врагов данного подхода. Именно здесь и кроется блеф.
Россия имеет свои войска в Арцахе, в Армении. Они являются одним из гарантов безопасности нашей страны: в Арцахе – единственным, в Армении – главным.
Никол провозгласил Россию врагом, не обеспечив альтернативных гарантий. Это означает, что Армению ожидают большие потрясения и уничтожение. То есть Никол преследует цель не защиты нашего суверенитета путем объявления войны России, а ликвидации суверенитета РА – посредством вклинивания Армении в столкновение Запад-Россия.
Что касается кода «Запад нам поможет», то подобного обещания никто не давал и давать не хочет.
Да, США и Франция заявили, что Азербайджан вторгся на территорию РА. И что? Азербайджан вывел свои войска? Нет! Запад пригрозил Азербайджану? Нет! Запад применил против Азербайджана санкции, как это делает против России касательно Украины? Нет!
Наоборот, Запад заявляет, что не введет санкции против Азербайджана, что Арцах – это Азербайджан, и молчит по части будущего Армении, так как знает, что это будущее, мягко говоря, туманно.
Запад нам не враг, но зато его враг – Россия, имеющая войска на нашей территории. Запад хочет вывода этих войск и ослабления России, что автоматически означает усиление турецкого фактора. Что же будет в результате всего этого с Арменией, никого особо не интересует. В случае исчезновения Армении Запад прослезится, покричит, может даже побрыкаться на виртуальном пространстве, но это – старая вудровильсонская традиция: ничего личного, только бизнес. Газовый и нефтяной бизнес.
Словом, в пропагандистском и разъяснительном плане есть много работы. Нужно работать в городах, селах, от порога к порогу. Политические же шаги должны осуществляться параллельно этому.