Բրազիլիայում միանգամից 300 ավտոմեքենա է իրար բախվել(ֆոտոռեպորտաժ)
Բրազիլիայի Սան Պաուլու մեգապոլիսից ոչ այնքան հեռու՝ մայրուղու վրա, երեկ հսկայական ավտովթար է տեղի ունեցել շուրջ 300 ավտոմեքենաների մասնակցությամբ։ «Ուլտիմո սեգունդո» լրատվական գործակալությունը հայտնում է, որ ճանապարհատրանսպորտային պատահարի պատճառ են դարձել եղանակային վատ պայմանները։
Վթարը սկսվել է նրանից, որ քիմիական նյութեր տեղափոխող բեռնատարի վարորդը, չկարողանալով պահել ղեկը, մղվել է հանդիպակաց գոտի։ Այնտեղ նա բախվել է մի քանի մարդատար ավտոմեքենաների։ Ճանապարհատրանսպորտային պատահարի մասնակիցների թիվը գնալով մեծացել՝ է կապված տեղանքի բարդ մակերևույթի և սաստիկ մառախուղի հետ. մեծ արագությամբ ընթացող ավտոմեքենաները պարզապես չեն հասցրել արգելակել։ Տեղի ոստիկանության հաղորդած տվյալների համաձայն՝ 220 մեքենա զգալի չափով վնասվել է, իսկ ևս 80–ը քերծվել է, կամ էլ նրանց ապակիներն են կոտրվել։
Վթարի հետևանքով բեռնատարի վարորդը մահացել է։ Ավելի քան 50 մարդ տարբեր աստիճանի վնասվածքներ է ստացել, իսկ նրանցից 2–ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է։
Բրազիլական լրատվական գործակալությունը հիշեցնում է, որ նմանատիպ մի վթար տեղի է ունեցել 1977թ., երբ բախվել էին 151 մեքենա, և 15 մարդ մահացել էր, 285–ը՝ վնասվածքներ ստացել։

В Бразилии столкнулись 300 автомобилей (фоторепортаж)
На автотрассе недалеко от бразильского мегаполиса Сан-Паулу в четверг, 15 сентября, произошла авария с участием около 300 автомобилей. Как отмечает «Lenta.ru» со сссылкой на издание «Ultimo Segundo», причиной ДТП стали плохие погодные условия.
Авария началась с того, что водитель грузовика, перевозившего химикаты, не справился с управлением и вылетел на встречную полосу. Там он столкнулся с несколькими легковыми машинами. Количество участников ДТП быстро увеличивалось из-за сложного рельефа местности и сильного тумана: автомобили, едущие на большой скорости, просто не успевали остановиться. По данным местной полиции, 220 машин получили значительный урон, а еще 80 отделались царапинами или побитыми стеклами.
Водитель грузовика в результате аварии погиб. Более 50 человек получили ранения, двое из них находятся в тяжелом состоянии.
Бразильское издание отмечает, что сравнимое по масштабам ДТП произошло в стране в 1977 году: тогда в результате столкновения 151 автомобиля погибли 15 человек, 285 получили ранения.