Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ եւ կառավարող Պահպանողական կուսակցության առաջնորդ Լիզ Թրասը հոկտեմբերի 20-ին հայտարարել Է, որ հրաժարական Է տալիս՝ այդ պաշտոններում ընդամենը 45 օր գտնվելուց հետո, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ես չեմ կարող կատարել այն լիազորությունները, որոնք ինձ տրամադրվել Էին Պահպանողական կուսակցության կողմից: Այդ պատճառով ես խոսել եմ Նորին Մեծություն թագավորի (Չառլզ 3-րդի) հետ, որպեսզի նրան ծանուցեմ, որ ես հրաժարական եմ տալիս»,-ասել Է Թրասը՝ հանդես գալով Դաունինգ սթրիթ 10-ում գտնվող իր նստավայրի առջեւ: Նա հավելել Է, որ կուսակցության նոր առաջնորդի ընտրությունները, որն ավտոմատ կերպով դառնում Է վարչապետ, ավարտվում են «հաջորդ շաբաթվա ընթացքում»:
Մինչեւ այդ պահը Թրասը կշարունակի գլխավորել կառավարությունը: Նա վարչապետ Է դարձել սեպտեմբերի 6-ին՝ այդ պաշտոնում փոխարինելով Բորիս Ջոնսոնին, որը պաշտոնաթող Էր եղել հուլիսի սկզբին: Այսպիսով, Թրասը դարձել Է վարչապետ, ով այդ պաշտոնն ամենափոքր ժամկետով Է զբաղեցրել բրիտանական պատմության մեջ: Հակառեկորդը (ընդամենը 119 օր՝ բրիտանական կառավարության ղեկավարի պաշտոնում) պատկանել Է տուբերկուլյոզից շուտ մահացած թորի Ջորջ Քանինգին (1770-1827 թթ.), իսկ բոլորից երկարը (20 տարի եւ 314 օր) վարչապետի աթոռն զբաղեցրել Է վիգերի կուսակցության առաջնորդ Ռոբերտ Ուոլփոլը (1676-1745 թթ.), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:
Լիզ Թրասը հայտարարել Է, որ հրաժարական Է տալիս

Премьер-министр и лидер правящей Консервативной партии Великобритании Лиз Трасс заявила в четверг о том, что подает в отставку спустя всего 45 дней пребывания на этих постах, сообщает ТАСС.
«Я не могу исполнять полномочия, которые были мне предоставлены Консервативной партией. По этой причине я разговаривала с Его Величеством королем [Карлом III], чтобы оповестить его, что я подаю в отставку», – сказала Трасс, выступая перед своей резиденцией на Даунинг-стрит, 10.
Она добавила, что выборы нового лидера партии, который автоматически станет премьер-министром, завершатся «в течение следующей недели». До этого момента Трасс будет продолжать возглавлять правительство.
Она стала премьер-министром 6 сентября, сменив на этом посту Бориса Джонсона, который ушел в отставку в начале июля. Таким образом, она оказалась премьером, которая занимала эту должность меньше всего в британской истории. Антирекорд – всего 119 дней во главе британского правительства – принадлежал быстро умершему от туберкулеза тори Джорджу Каннингу (1770-1827), а дольше всех (20 лет и 314 дней) премьерское кресло занимал лидер партии вигов Роберт Уолпол (1676-1745).
Лиз Трасс сообщила, что уходит в отставку