ԵՄ-ն այս տարի մոտ 5 մլրդ եվրոյի գազ է գնել Ադրբեջանից
Անդրադրիատիկ գազատարով (TAP) Ադրբեջանից մատակարարվող գազի գնման համար ԵՄ երկրների ծախսերը երկրորդ եռամսյակում կազմել են 2,8 միլիարդ եվրո, գրում է «Ինտերֆաքսը»՝ վկայակոչելով Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) տվյալները։
Առաջին եռամսյակում ԵՄ-ն այդ նպատակների համար ծախսել է 2,1 մլրդ եվրո (աճը՝ 33,3 տոկոս)։ Երկրորդ եռամսյակում մատակարարումների աճը եղել է տարեկան կտրվածքով 57 տոկոս: Ընդհանուր առմամբ, առաջին կիսամյակում Եվրոպան Ադրբեջանից գնել է 4,9 մլրդ եվրո արժողությամբ գազ։
2022 թվականին Ադրբեջանից Եվրոպա վառելիքի արտահանումը կանխատեսվում է 11,5 միլիարդ խորանարդ մետրի չափով, 2027 թվականին նախատեսվում է այն հասցնել 20 միլիարդ խորանարդ մետրի։ Ադրբեջանը պատրաստ է այս տարի 40 տոկոսով ավելացնել գազի մատակարարումները Եվրոպա, սեպտեմբերին հայտարարել էր երկրի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը։
Եվրոպային հաջողվել է կարճ ժամանակում փոխարինել ռուսական գազի երկու երրորդը, և ԵՄ-ն շարունակում է նվազեցնել կախվածությունը Մոսկվայից շատ ավելի արագ, քան նախապես ծրագրված էր, հոկտեմբերին հայտարարել է ԵՀ ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը։

Страны ЕС в январе-июне потратили 4,9 млрд евро на закупки газа из Азербайджана
Расходы стран Евросоюза на закупку газа из Азербайджана, поставляемого по Трансадриатическому газопроводу (TAP), во II квартале 2022 года составили 2,8 млрд евро, говорится в квартальном отчете Еврокомиссии. В I квартале страны ЕС потратили на эти цели 2,1 млрд евро, рост закупок составил 33,3%, сообщает «Интерфакс».
В целом в первом полугодии 2022 года страны ЕС купили у Азербайджана газа на 4,9 млрд евро.
Цена на азербайджанский газ для Италии и Греции в апреле-мае 2022 года составила 98,19 евро за МВт.ч, для Болгарии - 86,32 евро за МВт.ч.
В ЕК отметили рост поставок из Азербайджана за квартал и год: примерно 28 ТВт.ч во II квартале 2022 года против 18 ТВт.ч за аналогичный период прошлого года (рост на 57% в годовом исчислении) и 24 ТВт.ч в I квартале 2022 года (рост во II квартале на 16,7% к I кварталу).
Во II квартале доля поставок газа в ЕС по TAP составила 2,9% от общего объема поставок против 2,5% в первом квартале.
«TAP обеспечивает доступ к азербайджанским газовым ресурсам через «Южный газовый коридор» (ЮГК), что является важным результатом политики безопасности поставок газа ЕС», – заявили в ЕК.
В целом во II квартале 2022 года ЕС потратил около 75 млрд евро на импорт газа.
Азербайджан 31 декабря 2020 года начал поставки газа в Европу (Италию, Грецию и Болгарию) по TAP. В 2021 году Азербайджан экспортировал в Европу 8,2 млрд кубометров газа. В 2022 году экспорт газа из Азербайджана в Европу прогнозируется на уровне 11,5 млрд кубометров, к 2027 году, как ожидается, он вырастет до 20 млрд кубометров.