Անդրկովկասում խաղաղության հաստատման կարևոր գործոններից մեկը պատմական սահմանների պահպանումն է․ իրանցի պաշտոնյա
Թեհրանը պատրաստ է միջնորդ լինել Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերություններում, ՌԻԱ «Նովոստի»-ին ասել է Իրանի գերագույն առաջնորդի միջազգային հարցերով խորհրդական, Իրանի նախկին արտգործնախարար Ալի Աքբար Վելայաթին։
«Այո, իհարկե»,-ասել է Վելայաթին ի պատասխան այն հարցին, թե արդյոք Իրանը պատրա՞ստ է միջնորդ լինել հարևան Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում։
Նա նշել է, որ Իրանի կողքին գտնվող տարբեր շրջաններից առանձնահատուկ նշանակություն ունի Անդրկովկասը։
«Այս առումով մեր հարևանների (Հայաստանի և Ադրբեջանի) նկատմամբ մենք ավելի շատ զգայունություն և ուշադրություն ենք ցուցաբերում»,-ընդգծել է Վելայաթին։
Նրա խոսքով՝ երկրների միջև խաղաղության հաստատման չափազանց կարևոր գործոններից մեկը հայտնի պատմական սահմանների պահպանումն է։
«Որևէ երկրի կողմից հարևան երկրի սահմանների ցանկացած խախտում առաջացնում է լարվածության աճ այս տարածաշրջանում և լոկալ պատերազմների հրահրում, որի առաջին արդյունքը սադրիչ երկրների, օրինակ՝ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ներկայությունն է հրադադարի ռեժիմի հաստատման պատրվակով՝ օգտագործելով իրավիճակը իրենց օգտին»,-հավելել է Իրանի արտգործնախարարության նախկին ղեկավարը։

Одним из важнейших факторов в установлении мира в Закавказье является сохранение общеизвестных исторических границ – советник Раиси
Тегеран готов быть посредником в отношениях между Ереваном и Баку. Об этом заявил РИА «Новости» советник Верховного лидера Ирана по международным вопросам, экс-глава МИД Ирана Али Акбар Велаяти.
Он отметил, что среди различных регионов, находящихся рядом с Ираном, особое значение имеет Закавказье.
«В этой связи по отношению к нашим соседям мы проявляем больше чувствительности и внимания», – подчеркнул Велаяти.
По его словам, одним из чрезвычайно важных факторов в установлении мира между странами является сохранение общеизвестных исторических границ.
«Любое нарушение какой-либо страной границ соседней страны вызывает рост напряжения в этом регионе и разжигание локальных войн, первый результат которых – присутствие стран-провокаторов, например, США и Израиля, под предлогом установления прекращения огня использующих ситуацию с выгодой для себя», – добавил бывший глава иранского МИД.