Արա՞մը կհաղթի, թե՞ Սողոմոնը
Միամտություն է կարծել, թե Պրահայում Նիկոլը համաձայնել է Արցախը ճանաչել Ադրբեջանի մաս։ Նա դա վաղուց էր արել։
Պրահայում Հայաստանի գոյության դեմ է համաձայնություն ձեռք բերվել։ Ցավոք, սա չի նկատում ոչ միայն ՀՀ շարքային քաղաքացին, այլ քաղաքական վերնախավ կոչվածի մեծ մասը։ Չկա՛ այդ գիտակցությունը, չկա՛ սպասվող աղետի ընկալումը։
Պատմության դասերից բացակայելու հետևանքը սա պետք է լիներ։
Հայ ժողովուրդը պետք է սրբադասեր ոչ թե մեծ աղետից հետո Թալեաթին սատկացրած Սողոմոն Թեհլերյանին, այլ Արամ Մանուկյանին։ Մինչդեռ Սողոմոնը շատերի ոգեշնչման աղբյուրն է, իսկ Արամի մասին քչերն են լսել։ Դրա համար էլ շուտով նոր Սողոմոն ենք երազելու, բայց դա ինձ հետաքրքիր չէ։

Победит Арам или Согомон?
Наивно полагать, что в Праге Никол согласился признать Арцах частью Азербайджана. Он сделал это уже давно.
В Праге достигнуто соглашение против Армении. К сожалению, этого не замечает не только рядовой гражданин РА, но и большая часть так называемой политической элиты. Этого осознания нет, как и нет восприятия предстоящей катастрофы.
Отсутствие на уроках истории именно этим и было чревато.
Армянский народ должен был возвести в ранг святого не Согомона Тейлиряна, застрелившего после большой катастрофы Талаат-пашу, а Арама Манукяна. Между тем как Согомон – источник вдохновения для многих, а об Араме слышало лишь небольшое количество людей. Поэтому вскоре мы будем мечтать о новом Согомоне, но это это уже малоинтересно.