Ղրղզստանի խորհրդարանի խոսնակը հրաժարվել է պաշտոնից
Ղրղզստանի խորհրդարանի խոսնակ Տալանտ Մամիտովը վայր է դրել լիազորությունները։ Տեղեկությունը հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին` հղում անելով հանրապետության օրենսդիր մարմնի մամուլի ծառայությանը:
«Ժոգորկու Կենեշի (խորհրդարանի. խմբ.) այսօրվա հոկտեմբերի 5-ի նիստում Տալանտ Մամիտովը սեփական ցանկությամբ վայր դրեց Ղրղզստանի Հանրապետության Ժոգորկու Կենեշի տորագայի (խոսնակի. խմբ.) լիազորությունները»,-հայտարարել է մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով՝ Մամիտովն իր ելույթում կարևորել է խորհրդարանի դերը երկրի հասարակական-քաղաքական իրավիճակի կայունացման գործում: Նա հավելել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կարևոր որոշումներ են ընդունվել, այդ թվում` երկրի Սահմանադրությունը:
«Իր ելույթի ավարտին տորագա Տալանտ Մամիտովը երախտագիտություն է հայտնել գործընկերներին իրեն վստահելու համար՝ ընդգծելով, որ պաշտոնից հեռանալու որոշումը կայացրել է սեփական ցանկությամբ»,-մանրամասնել են մամուլի ծառայությունում:

Спикер парламента Киргизии Талант Мамытов подал в отставку
Спикер парламента Киргизии Талант Мамытов подал в отставку. Об этом стало известно 5 октября на заседании палаты, сообщает РГ.
Как заявил сам Талант Мамытов, с поста он ушел по собственному желанию.
«Законодательная ветвь власти всегда в самые сложные периоды принимала на себя ответственность, исполнял свой долг в интересах страны. Были приняты важные решения, в том числе Конституция Киргизстана. Я выражаю признательность моим коллегам за оказанное мне доверие», – заявил он.
Напомним, Талант Мамытов занимал пост спикера парламента Киргизии дважды – с 4 ноября 2020 года по 28 октября 2021 года. Затем он временно приостановил полномочия председателя парламента в связи с участием в выборах.
29 декабря 2021 года в ходе тайного голосования на первом заседании VII созыва парламента Мамытов вновь был избран на эту должность.