Լավրովն ու Բայրամով քննարկել են տարածաշրջանում առկա իրավիճակը, այդ թվում՝ եռակողմ հայտարարությունների իրականացումը
2022 թվականի սեպտեմբերի 28-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի միջև։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ նախարարները քննարկել են տարածաշրջանում առկա իրավիճակը, այդ թվում՝ եռակողմ հայտարարությունների իրականացման հետ կապված հարցեր։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել նաև երկու պետությունների համագործակցության օրակարգի արդի հարցերի և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ։

Лавров и Байрамов обсудили процесс выполнения трехсторонних договоренностей по Карабаху
Главы МИД России и Азербайджана Сергей Лавров и Джейхун Байрамов обсудили процесс выполнения трехсторонних договоренностей по Карабаху.
Как сообщает МИД РФ, министры обсудили актуальные вопросы двусторонних отношений с акцентом на реализацию положений Декларации о союзническом взаимодействии между РФ и Азербайджаном от 22 февраля 2022 г.
«Рассмотрен ход выполнения трехсторонних договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020г., 11 января и 26 ноября 2021г. Условлено активизировать соответствующую работу.
Проведена «сверка часов» по отдельным вопросам международной и региональной повестки дня», – отмечается в сообщении.