Ղազախստանում մեկնարկում են ՀԱՊԿ հավաքական ուժերի զորավարժությունները
Ղազախստանի հարավում և հարավ-արևելքում գտնվող Ժամբիլի և Ալմաթիի շրջաններում սեպտեմբերի 26-ից հոկտեմբերի 8-ը կանցկացվեն Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) արագ արձագանքման հավաքական ուժերի «Փոխգործակցություն-2022», «Որոնում-2022» և «Էշելոն-2022» զորավարժությունները։
Ինչպես հաղորդում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը, զորամիավորումների տեղաշարժի ընթացքում կմշակվեն պարետային ծառայության, հակաօդային պաշտպանության և համապարփակ աջակցության հարցեր։
Զորավարժություններին առաջին անգամ կմասնակցի հավաքական ուժերի նոր ստորաբաժանումը՝ ճառագայթային, քիմիական և կենսաբանական պաշտպանության ու բժշկական աջակցության համատեղ միավորումը։
«Որոնում-2022» հատուկ զորավարժության ընթացքում կմշակվեն ՀԱՊԿ անդամ պետությունների հետախուզական գերատեսչությունների ուժերով և միջոցներով հետախուզության կազմակերպման և անցկացման հարցեր՝ ի աջակցություն ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի։
«Էշելոն-2022» հատուկ զորավարժությունն ուղղված է նյութատեխնիկական ապահովման կազմակերպման խնդիրների մշակմանը։
ՀԱՊԿ-ի կազմում են Ռուսաստանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Տաջիկստանը։

Учения коллективных сил ОДКБ стартуют в Казахстане
В Жамбылской и Алматинской областях (на юге и юго-востоке Казахстана) с 26 сентября по 8 октября пройдут учения коллективных сил оперативного реагирования (КСОР) Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ): «Взаимодействие-2022», «Поиск-2022», «Эшелон-2022», сообщила пресс-служба Минобороны республики
«В ходе перемещения воинских контингентов будут отработаны вопросы комендантской службы, противовоздушной обороны и всестороннего обеспечения», – добавили в оборонном ведомстве.
Ранее объединенный штаб ОДКБ сообщал, что командно-штабное учение с КСОР ОДКБ «Взаимодействие-2022» предусматривает отработку вопросов подготовки и проведения совместной операции по локализации вооруженного конфликта в Центрально-Азиатском регионе коллективной безопасности.
Отмечалось, что в учениях впервые примет участие новое подразделение коллективных сил - совместное формирование РХБ защиты и медицинского обеспечения ОДКБ.
В ходе специального учения «Поиск-2022» будут отрабатываться вопросы организации и ведения разведки силами и средствами разведывательных органов государств-членов ОДКБ в интересах коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ
Специальное учение «Эшелон-2022» нацелено на отработку вопросов организации материально-технического обеспечения.
В ОДКБ входят Россия, Армения, Беларусь, Казахстан, Киргизия и Таджикистан.