NASA-ն հրապարակել է արեգակնային համակարգից դուրս մոլորակի առաջին լուսանկարը
ՆԱՍԱ-ն հրապարակել է Արեգակնային համակարգից դուրս գտնվող մոլորակի առաջին լուսանկարը, որն արվել է նորագույն Ջեյմս Ուեբ տիեզերական աստղադիտակով։ Այս մասին հաղորդվում է գործակալության կայքում։
«Աստղագետներն առաջին անգամ օգտագործել են NASA-ի Ջեյմս Ուեբ աստղադիտակը՝ մեր արեգակնային համակարգից դուրս գտնվող մոլորակը լուսանկարելու համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
ՆԱՍԱ-ում պարզաբաներլ են, որ այդ մոլորակը գազային հսկա է, որը կյանքի համար պիտանի չէ։ Այն նաև չունի քարքարոտ մակերես։ Մոլորակը կոչվում է HIP 65426 բ: Նրա պատկերներից չորսն արվել են աստղադիտարանի տարբեր գործիքների միջոցով:
Նշվում է, որ HIP 65426 b-ը 6-12 անգամ գերազանցում է Յուպիտերի զանգվածը։ Ընդ որում, այն մոտավորապես 15-20 միլիոն տարեկան է, այսինքն՝ շատ ավելի քիչ, քան Երկիրը (մոտ 4.5 միլիարդ տարի)։
Գործակալությունում հավելել են, որ լուսանկարված մոլորակը հայտնաբերվել է Եվրոպական հարավային աստղադիտարանի գործիքների միջոցով արդեն 2017թ.

NASA опубликовало первый снимок планеты за пределами Солнечной системы
NASA опубликовало первый снимок планеты за пределами Солнечной системы, сделанный новейшим космическим телескопом Джеймс Уэбб. Об этом сообщается на сайте агентства.
«Впервые астрономы использовали телескоп НАСА Джеймс Уэбб для того, чтобы напрямую сфотографировать планету за пределами нашей Солнечной системы», – сказано в сообщении.
В NASA пояснили, что эта планета является газовым гигантом, который непригоден для жизни. У него также нет каменистой поверхности. Планета носит название HIP 65426 b. Четыре ее снимка были сделаны с помощью различных инструментов обсерватории.
Отмечается, что HIP 65426 b превосходит массу Юпитера в 6-12 раз. При этом ей примерно 15-20 млн лет, то есть значительно меньше, чем Земле (около 4,5 млрд лет).
В агентстве добавили, что сфотографированная планета была открыта с помощью инструментов Европейской Южной Обсерватории уже в 2017 году.