Առանց թաքուն խաղերի․ ՌԴ ԱԳՆ-ն՝ Երևան-Բաքու հարաբերությունների կարգավորմանը նոր դերակատարների ներգրավման մասին
Մոսկվան դեմ չէ, որ Երևանի և Բաքվի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին նոր դերակատարներ միանան, եթե նրանք գործեն եռակողմ հայտարարությունների շրջանակում՝ առանց թաքուն ինտրիգների։ Այս հայտարարությունն արել է ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Իվան Նեչաևը։
«Գլխավորը, որ կրկնություններ և թաքուն խաղեր չլինեն ինչ-որ մեկին թուլացնելու, անիվների արանքը փայտ մտցնելու նպատակով։ Ցավոք, մենք հիշյալ գործիչների կողմից նմանատիպ պրակտիկայի բազմիցս ենք բախվել»,-ասել է նա։
Նեչաևի խոսքով՝ Ռուսաստանը հանդես է գալիս Հարավային Կովկասը խաղաղության և բարգավաճման գոտի դարձնելու օգտին, տարածաշրջանային հարցերում Մոսկվան բացառապես կառուցողական օրակարգ է առաջ մղում և չի պատրաստվում մրցակցել որևէ մեկի հետ։
Ինչ վերաբերում է Բաքու–Երևան հարաբերությունների կարգավորմանը, նա հիշեցրել է, որ համապատասխան ջանքերը պետք է ձեռնարկվեն Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների` 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարությունների հիման վրա:
Հիշեցնենք`մայիսի 22-ին Բրյուսելում հանդիպել էին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Համատեղ քննարկման արդյունքում պայմանավորվածություններ էին ձեռք բերվել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման, սահմանների սահմանագծման ու անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի աշխատանքների մեկնարկի վերաբերյալ:
Հիշեցնենք նաև, որ երեկ «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանը հատնել էր, որ ԱՄՆ-ը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ քննարկում է տարածաշրջանի ապաշրջափակման հարցում տեխնիկական աջակցություն տրամադրելու հնարավորությունը:

«Главное – не допускать подковерных игр»: МИД России о роли новых игроков в нормализации отношений между Ереваном и Баку
Россия выступает за превращение Южного Кавказа в зону мира и процветания, заявил заместитель директора Департамента информации и печати МИД России Иван Нечаев на вопрос о том, как Москва собирается противостоять западному влиянию в этом регионе.
«В своей работе на региональном направлении мы продвигаем исключительно созидательную повестку и ни с кем не собираемся конкурировать. У нас конструктивные цели», – отметил он.
Касаясь вопроса нормализации отношений между Ереваном и Баку, Нечаев подчеркнул: Москва не раз отмечала, что соответствующие усилия должны предприниматься на базе трехсторонних заявлений лидеров России, Азербайджана и Армении.
Касательно подключения стран вне региона Нечаев пояснил, что Москва не возражает против подключения внерегиональных игроков, если они действуют в русле упомянутых договоренностей и способствуют их реализации.
«Главное – не допускать дублирования и подковерных игр с целью кого-то ослабить или вставить палки в колеса. К сожалению, с подобной тактикой упомянутых акторов нам приходилось неоднократно сталкиваться», – добавил он.