Էրդողանը Հայաստանի հետ շփվում է՝ նախապես ստանալով հավաստիացում, որ ամեն ինչ ընթանալու է թուրք-ադրբեջանական օրակարգով. Անդրանիկ Թևանյան
Որքան շատ են Հայաստանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչները խոսում այն մասին, որ հայ–թուրքական հարաբերությունները կարգավորելու գործընթացն առանց նախապայմանների է ընթանում, այնքան ավելի շատ է ակնհայտ դառնում, որ դրանք նախապայմաններով են կարգավորվում, այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը։
«Որպես ապացույց կարող ենք ներկայացնել, թե ինչ է կատարվում ընդհանրապես հայ–թուրքական գործընթացի շուրջ։ Երբ խոսվում է առանց նախապայմանների մասին, դա մանիպուլյացիա է, կեղծիք է և սուտ»,–ասաց նա։
Պատգամավորը նշեց, որ նախ պետք է հիշեցնել մարդկանց, թե ինչ է նշանակում թուրքական նախապայման։ Ըստ նրա՝ երբ հայկական կողմն ասում էր, որը հարցը պետք է կարգավորվի առանց նախապայմանների, և թուրքերը նույնպես ասում էին՝ առանց նախապայմանների, հայկական կողմը նախքան 44-օրյա պատերազմը միշտ հայտարարել է, որ կողմ է հայ–թուրքական դիվանագիտական, միջպետական հարաբերություններ հաստատելուն և սահմանները բացելուն։
«Առանց նախապայմանների, մենք չենք պահանջում Թուրքիայից ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, որից հետո միայն բացել հայ–թուրքական սահմանը կամ միջպետական հարաբերություններ հաստատել։ Մենք ասում ենք, որ հայ–թուրքական հարաբերությունները ամբողջական փաթեթ են, մենք պատրաստ ենք առանց նախապայմանների հաստատել միջպետական հարաբերությունները, որի շրջանակում արդեն բոլոր այն խնդիրները, որոնք առկա են Հայաստանի և Թուրքիայի միջև, ենթակա են քննարկման»,–ասաց նա։
Անդրանիկ Թևանյանը նշեց, որ այդ քննարկումը կարող է տևել տարիներ և տասնամյակներ նույնիսկ, բայց զուտ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելը և սահման բացելը շատ արագ պրոցես է։ Սակայն Թուրքիան դրան հակադարձում էր՝ ասելով, որ ունի նախապայմաններ՝ Թուրքիան պահանջում էր 1994-ի պատերազմից հետո Արցախի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներից առնվազն երկու շրջան հանձնվեր Ադրբեջանին, որից հետո Թուրքիան կբացեր սահմանը, այսինքն՝ Անկարան հարաբերությունների կարգավորումը, սահմանի բացումը պայմանավորում էր դրանով։
«Հիմա երբ սրանք ասում են՝ նախապայմաններ չկան, ես ասում եմ, որ այդ նախապայմաններից մեկն արդեն իսկ կատարվել է, ընդորում՝ բոնուսով։ Այսինքն՝ եթե նախկինում Թուրքիան ասում էր, որ գոնե երկու գյուղ, շրջան հանձնեք Ադրբեջանին, ապա հիմա Ադրբեջանն ստացել է ինը շրջան և մի քանի բնակավայր նախկին ԼՂԻՄ տարածքից։ Այսինքն՝ նախապայմաններից ամենակարևորը արդեն իսկ բավարարված է»,–ասաց նա։
Թևանյանը նշեց, որ մյուս նախապայման այն էր, որ Հայաստանը պետք է հրաժարվեր Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացից։ «Նիկոլ Փաշինյանն իր հայտարարություններով, մասնավորապես, այն խոսքերով, որ դրանով նախևառաջ պետք է զբաղվի Սփյուռքը, նախ՝ խորը հակասության մեջ մտավ ՀՀ անկախության հռչակագրի հետ, քանի որ հռչակագիրը սահմանում է, որ Ցեղասպանության ճանաչումը պետական քաղաքականություն է։ Նիկոլ Փաշինյանը դրանով իսկ առնվազն հրապարակային մակարդակով բավարարեց Թուրքիայի այն պահանջը, որ հայերը պետք է հրաժարվեն Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացից»,–բացատրեց պատգամավորը։
Նրա խոսքով՝ հաջորդ նախապայմանը, որն ավելացել է 44-օրյա պատերազմից հետո, այն է, որ Թուրքիան հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը պայմանավորում է հայ–ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմամբ՝ ասելով, որ Հայաստանը պետք է բավարարի Ադրբեջանի պահանջները, իսկ Ադրբեջանը Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու դիմաց պահանջում է հիմնականում երկու բան՝ Հայաստանը Արցախը պետք է համարի ադրբեջանական, ինչով գրեթե ամենօրյա ռեժիմով քարոզչության հարթությունում զբաղվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, իսկ մյուսը պահանջը այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքն» է։
«Այս մասով Հայաստանի իշխանությունները որոշակի դիմադրություն գոնե հրապարակավ ցույց են տալիս, բայց ակնհայտ է, որ թուրքական կողմն այդ ճնշումների ներքո է տվել համաձայնությունը շփվել հայերի հետ»,–ասաց նա։ Պատգամավորը նշեց, որ Փաշինյանը մի քանի անգամ հանդիպում է խնդրել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանից, ինչը չի ստացվել․ Էրդողանը հրապարակավ ասել է, որ մինչև Հայաստանը չկատարի Ադրբեջանի պահանջները, Թուրքիան չի շփվի Հայաստանի հետ։ «Դրանից հետո փաստորեն տեղի ունեցան շփումները, ինչը հուշում է, որ հայկական կողմը առնվազն կուլիսներում և իր հետագա քայլերով հրապարակային, քարոզչության ֏ այլն, ցույց է տալիս, որ համաձայնել է թուրքական այդ նախապայմաններին և համաձայնել է ադրբեջանական պահանջները բավարարելուն։
«Եթե սրան գումարենք Թուրքի տարբեր չինովնիկների կողմից հնչած մոտեցումը, որ Հայաստանը պետք է ճանաչի հայ–թուրքական սահմանը՝ ըստ Կարսի պայմանագրի, մենք ստանում ենք այն ամբողջական փաթեթը նախապայմանների և պահանջների, որոնք առկա են, և որոնք Թուրքիան չի էլ թաքցնում։ Ամեն հանդիպումից հետո իրենք ասում են, որ Ադրբեջանով է պայմանավորված հայ–թուրքական հարաբերությունները»,–ասաց նա։

Эрдоган согласился общаться с Пашиняном, так как Армения согласилась на предусловия – Андраник Теванян (видео)
Чем больше представители Армении и Турции говорят о процессе урегулирования армяно-турецких отношений без предусловий, тем очевиднее становится, что они регулируются предусловиями. Об этом в интервью «News.am» заявил депутат от парламентской фракции «Армения» Андраник Теванян.
«В качестве доказательства можно привести то, что вообще происходит вокруг армяно-турецкого процесса. Когда говорят, что предварительных условий нет, это манипуляция, притворство и ложь», – сказал он.
Депутат отметил, что в первую очередь следует напомнить людям, что означает предварительное условие Турции. По его словам, когда армянская сторона говорила, что вопрос должен быть урегулирован без предварительных условий, а турки также говорили об отсутствии предварительных условий, перед 44-дневной войной армянская сторона всегда заявляла, что выступает за установление армяно-турецких дипломатических, межгосударственных отношений и открытие границ.
«Без предварительных условий мы не требуем от Турции признания Геноцида армян, после чего только открыть армяно-турецкую границу или установить межгосударственные отношения. Мы говорим, что армяно-турецкие отношения представляют собой полный пакет, мы готовы без предварительных условий установить межгосударственные отношения, в рамках которых подлежат обсуждению все проблемы, которые существуют между Арменией и Турцией», – сказал он.
Андраник Теванян отметил, что это обсуждение может длиться годы и даже десятилетия, но простое установление дипломатических отношений и открытие границы – это очень быстрый процесс. Однако Турция выступила против, заявив, что у нее есть предусловия: Турция потребовала, чтобы после войны 1994 года Азербайджану были переданы как минимум два района, находящихся под контролем Арцаха, после чего Турция открыла бы границу, то есть этим было обусловлено урегулирование отношений с Анкарой, открытие границы.
«Теперь, когда они говорят, что предусловий нет, я говорю, что одно из этих предусловий уже выполнено, причем с бонусом. Иными словами, если раньше Турция говорила передать Азербайджану хотя бы два села, района, то теперь Азербайджан получил девять районов и несколько населенных пунктов из бывшего НКАО. Другими словами, самое важное из предусловий уже выполнено», – сказал он.
Теванян отметил, что другим предварительным условием является отказ Армении от процесса международного признания Геноцида армян.
«Никол Пашинян своими заявлениями, в частности, словами о том, что этим в первую очередь должна заниматься диаспора, вошел в глубокое противоречие с Декларацией о независимости Республики Армения, поскольку в декларации говорится, что признание Геноцида является государственной политикой. Тем самым Никол Пашинян хотя бы публично удовлетворил требование Турции, чтобы армяне вышли из процесса международного признания Геноцида», – объяснил депутат.
По его словам, следующим предварительным условием, которое появилось после 44-дневной войны, является то, что Турция обусловливает урегулирование армяно-турецких отношений урегулированием армяно-азербайджанских отношений, говоря, что Армения должна удовлетворить требования Азербайджана, а Азербайджан взамен урегулирования отношений требует в основном две вещи: Армения должна считать Арцах азербайджанским, чем почти в ежедневном режиме в плоскости пропаганды занимается премьер-министр Никол Пашинян, и второе требование – так называемый «Зангезурский коридор».
«В связи с этим армянские власти оказывают определенное сопротивление, по крайней мере, публично, но очевидно, что турецкая сторона согласилась на общение с армянами под этим давлением», – сказал он.
Депутат отметил, что Пашинян несколько раз просил о встрече с президентом Турции Реджепом Эрдоганом, но не выходило: Эрдоган публично заявил, что пока Армения не выполнит требования Азербайджана, Турция не будет общаться с Арменией.
«После этого фактически имели место контакты, что говорит о том, что армянская сторона, по крайней мере за кулисами и своими последующими шагами публично, пропагандой и т.д., показывает, что согласилась на те турецкие предусловия и согласилась удовлетворить азербайджанские требования.
Если к этому добавить подход, озвученный различными турецкими чиновниками о том, что Армения должна признать армяно-турецкую границу согласно Карскому договору, то мы получаем полный набор предусловий и требований, которые существуют и которые Турция даже не скрывает. После каждой встречи они говорят, что армяно-турецкие отношения обусловлены Азербайджаном», – сказал он.