Չեմ բացառում, որ ԱՄՆ ԿՀԳ ղեկավարի այցը Երևան կապված է իմ գալու հետ. Նարիշկին
«ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական գործակալության տնօրեն Ուիլյամ Բըրնսի այցը Հայաստան կարող է և կապված լինել իմ այցի հետ, սակայն իմ Երևան գալը ոչ մի կապ չունի դրա հետ»,-Երևանում՝ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱՀԾ ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինը՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին։
Սերգեյ Նարիշկինի խոսքով՝ Հայաստանն ու Ռուսաստանը ընդհանուր խնդիրներ ունեն, որոնք պետք է լուծեն։
Ռուսաստանը պատրաստ է անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին արտաքին հետախուզության առանձին ծառայության ստեղծման դեպքում։ Այս մասին Երևանում հայտարարել է ՌԴ արտաքին հետախուզության ծառայության ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինը՝ պատասխանելով Sputnik Արմենիայի թղթակցի հարցին։
Նարիշկինի խոսքով՝ արտաքին հետախուզության առանձին ծառայություն ստեղծելը կամ չստեղծելը, իհարկե, Հայաստանի քաղաքական ղեկավարության իրավասությունն է:
«Ռուսաստանը, մեր արտաքին հետախուզության ծառայությունը ինչ ձևաչափով էլ աշխատենք մեր հայ գործընկերների հետ, ցանկացած մեթոդաբանական օգնություն, աջակցություն կցուցաբերենք։ Մենք նույնքան հուսալիորեն և հետևողականորեն կփոխգործակցենք, որքան մինչև օրս ենք փոխգործակցել»,-նշել է Նարիշկինը։
Նա ավելացրել է, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը ընդհանուր խնդիրներ ունեն, որոնք պետք է լուծեն։
Ավելի վաղ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը խորհրդարանում հայտարարել էր, որ Անվտանգության խորհուրդը գործընկերների հետ խորհրդակցություններ է սկսել արտաքին հետախուզության ծառայության ստեղծման հարցով:
Բացի այդ, դեռևս նախորդ տարվա օգոստոսին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ներկայացնելով կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագիրը, հայտնել էր, որ իշխանությունները արտաքին հետախուզության ծառայություն կձևավորեն հինգ տարվա ընթացքում։

Не исключаю, что визит директора ЦРУ в Армению связан с моим визитом – Нарышкин
Глава Службы внешней разведки России Сергей Нарышкин заявил, что его приезд в Ереван никак не связан с недавним визитом в армянскую столицу директора ЦРУ США Уильяма Бернса. Об этом директор СВР сказал в Ереване в беседе с российскими СМИ.
«Мой визит сюда в Ереван точно не связан с приездом моего американского коллеги. Но я не исключаю, что его визит как раз связан», – сказал он в полуироничной манере.
Глава Центрального разведуправления прибыл в Армению 15 июля, он провел переговоры с высшим руководством страны.
Россия готова оказать необходимую поддержку Армении в случае создания отдельной службы внешней разведки. Об этом Нарышкин заявил, отвечая на вопрос корреспондента «Sputnik Армения».
По словам Нарышкина, создание или несоздание отдельной службы внешней разведки – это, конечно, компетенция политического руководства Армении.
«Россия, ее Служба внешней разведки в любом случае, в каком бы формате мы ни работали с армянскими коллегами, мы окажем любую методологическую помощь, поддержку. Мы будем так же надежно и последовательно взаимодействовать, как взаимодействовали до сегодняшнего дня», – отметил Нарышкин.
Он добавил, что у Армении и России есть большой объем общих задач, которые нужно решать.
Ранее секретарь Совета безопасности Армен Григорян заявил в парламенте, что Совбез начал консультации с партнерами по вопросу создания Службы внешней разведки. Кроме того, еще в августе прошлого года Никол Пашинян, представляя программу правительства на 2021-2026 гг., заявил, что власти сформируют Службу внешней разведки в течение пяти лет.