Քաղաքականության քաղաքականացման մասին
Հայաստանում տարբեր ժամանակներում տարբեր իշխանությունների շուրթերից հնչել է «Մի՛ քաղաքականացրեք» կոչը։ Եվ դա ասվել է քաղաքական դաշտում տեղի ունեցող այս կամ այն գործընթացի վերաբերյալ։ Ավելի ապուշ կոչ քաղաքականության մեջ շատ քիչ կա։
Հայաստանի գլխավոր խնդիրներից մեկն այն է, որ քաղաքական հարցերն ուզում են չքաղաքականացնել։ Երբ քաղաքական պաշտոններ զբաղեցնող մարդիկ հայտարարում են, որ իրենք քաղաքական գործիչներ չեն կամ քաղաքականությամբ չեն զբաղվում, դա ոչ միայն անգրագիտություն է, այլ նաև հակաքաղաքական վարքագիծ ու վտանգավոր քայլ մեր երկրի դեմ։
Թեև քաղաքագիտությունը չի համարվում ճշգրիտ գիտություն, սակայն այն ունի օրինաչափություններ, բանաձևեր, կոդեր, որոնք միշտ ու ճշգրտորեն գործում են։ Շեղումներ կարող են լինել կանոններից, բայց դրանք միայն հաստատելու են կանոնը։
Քաղաքականությունն ու բարոյականությունն իրար հակադիր բաներ չեն։ Ռազմավարական ու երկարաժամկետ հաղթանակներ են տանում նրանք, ովքեր ունեն գաղափարներ, սկզբունքներ և բարոյականություն։
Քաղաքականությունը պահանջում է անկեղծություն, ազնվություն։ Տղայականությունը, թայֆայականությունը, «քառակուսի» մտածողությունը տեղ չունեն քաղաքականության մեջ։
Մաքիավելիզմը կիրառելի է միայն ազգային պետության պաշտպանության, զարգացման համար և թշնամի պետության հետ հարաբերություններում, այլ ոչ թե ներքին կյանքում։
Քաղաքականության մեջ լինում են պատահականություններ, որոնք շատ արագ ջնջվում են քաղաքական կյանքից ու ստանում «պատմական պատահականություն» պիտակը։
Եթե հնարավոր լիներ, ապա պետք էր քրեականացնել անգրագետ, ապաքաղաքական, գեղցի մարդկանց քաղաքականությամբ զբաղվելը։ Բայց դա գործնականում անհնար է, ուստի՝ ստանում ենք այսօրվա պատկերը։ Խոսքս միայն Հայաստանի մասին չէ։
Եթե ոմանց թվում է, թե Հայաստանը քարտեզից դուրս է, և քաղաքագիտական կանոններն ու օրինաչափությունները մեզ մոտ չեն գործում, ապա նրանք չարաչար սխալվում են և անելիք չունեն քաղաքականության մեջ։

О политизации политики
В Армении из уст различных властей периодически раздавался призыв «Не политизируйте!». И говорилось это касательно того или иного процесса на политическом поле. Более глупого призыва в политике и не придумаешь.
Одной из главных проблем Армении является то, что политические вопросы хотят не политизировать. Когда занимающие политические посты люди заявляют, что они не политические деятели или не занимаются политикой, то это не только проявление их невежества, но и антиполитическое поведение и опасный шаг против нашего государства.
Хотя политология и не считается точной наукой, но она имеет свои закономерности, формулы, коды, которые действуют всегда и неукоснительно. Могут быть отклонения от правил, но они лишь подтверждают сами правила.
Политика и мораль не противоположны друг другу. Стратегические и долгосрочные победы одерживают те, кто обладают идеями, принципами и моралью.
Политика требует искренности, честности. Пацанству, клановости, «квадратному» мышлению нет места в политике.
Макиавеллизм применим лишь для защиты и развития национального государства, в отношениях с враждебными странами, а не во внутренней жизни.
В политике бывают случайности, которые очень быстро стираются из политической жизни и получают клеймо «исторической случайности».
Будь на то соответствующая возможность, нужно было криминализировать участие в политике безграмотных, аполитичных деревенщин. Но на деле это не представляется возможным, поэтому мы имеем сегодняшнюю картину. И речь не только об Армении.
Если некоторым кажется, что Армения вне карты мира, и политологические правила и закономерности у нас не действуют, то они глубоко заблуждаются, и им нечего делать в политике.