Ֆուտբոլից հեռու մարդիկ նշանակվել են ղեկավար ու քանդում են ոլորտը հիմնովին. Պողոսյան
Հովհանես Պողոսյանը ֆուտբոլիստի հարուստ կարիերա է ունեցել։ Կարիերայի ավարտից հետո նա ֆուտբոլից հեռացել է, բայց երբեք չի դադարել մտածել Հայաստանում ֆուտբոլի զարգացման մասին։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում ֆուտբոլիստը խոսել է ոլորտի այսօրվա խնդիրների մասին, ստեղծված իրավիճակի համար մեղադրել ֆուտբոլային ղեկավարությանը, սուր քննադատության ենթարկել նրանց։ Զրուցել է Խաչիկ Չախոյանը։
-Պարոն Պողոսյան, վերջին շրջանում Դուք շատ ակտիվ եք սոցիալական հարթակներում։ Շատ եք խոսում հայկական ֆուտբոլում գոյացած խնդիրների մասին ու քննադատում Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի աշխատանքը։ Ի՞նչն է Ձեզ այդպես անհանգստացրել։
-Պայքարել ու պայքարելու եմ հայկական ֆուտբոլում գոյացած միջակությունների դեմ։ Ասել եմ ու էլի ասում եմ, որ մելիքբեկյան-նիկողոսյանական (Արմեն Մելիքբեկյան` ՀՖՖ նախագահ և Արմեն Նիկողոսյան` ՀՖՖ փոխնախագահ) տանդեմը դարձել է պատուհաս հայկական ֆուտբոլի համար։ Հայաստանում իշխող վարչակազմի կողմից այս խամաճիկներին փաթաթել են հայկական ֆուտբոլի վզին։ Ինչպես օձն է փաթաթվում իր զոհին, այսպես էլ սրանք են փաթաթվել հայկական ֆուտբոլի վզին ու խեղդում են։
-Միգուցե վերջին շրջանում մեր թիմերի ոչ բավարար արդյունքնե՞րն են ստիպել Ձեզ նման կերպ խոսել Հայաստանի ֆուտբոլային ղեկավարության մասին։
-Ոչ բավարար արդյունքներն էլ իրենց դերակատարումն ունեն իմ վրդովմունքի մեջ։ Բայց ընդհանուր առմամբ մեր ֆուտբոլում քաոս է տիրում։ Պարտությունները դարձել են մեր հավաքական թիմերի խորհրդանիշ։ Ինչպե՞ս կարելի է պարտվել 0։19 հաշվով (Հայաստանի կանանց ազգային հավաքական), 0։9 հաշվով (Հայաստանի ազգային հավաքականը Նորվեգիայի հետ ընկերական խաղում), 0։10 (Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը Շվեդիայի հետ խաղում), մյուս տարիքային թիմերն էլ՝ 0։7, 0։6 կամ 0։4 հաշիվներով։
Սրանք վերջին երեք տարիների ընթացքում գրանցված արդյունքներն են, ու թե ինչպես են մարդիկ շարունակում աշխատել և հպարտանալ իրենց աշխատանքի արդյունքներով` ինձ համար անընդունելի ու անհասկանալի է։ Ֆուտբոլից հեռու մարդիկ նշանակվել են ղեկավար ու քանդում են մեր ֆուտբոլը հիմնովին։
-Միշտ ասում են` սպորտը պետք է հեռու լինի քաղաքականությունից։ Բայց հիմա տեսնում ենք, որ սպորտում ու մասնավորապես ֆուտբոլում քաղաքականությունն առկա է։ Նման իրավիճակում միգուցե հենց քաղաքականությո՞ւնն է խանգարում ֆուտբոլի զարգացմանը։
-Ֆուտբոլային ներկայիս ղեկավարությունը ֆուտբոլը բաժանել է երկու մասի՝ յուրայինների ու հակառակորդների։ Ով իրենց ծառայություն է մատուցում, յուրային է։ Իսկ ովքեր դեմ են իրենց վարած քաղաքականությանն ու որոշումներին, համարվում են օտար։ Ֆուտբոլը պետք է ղեկավարեն մարդիկ, ովքեր ունեն արժանապատվություն, ովքեր ֆուտբոլային գիտելիքներ ունեն։
-Ի՞նչ եք կարծում, եթե թիմը խոշոր հաշվով պարտվում է ընկերական խաղում, հետո էլ պարտվում է պաշտոնական մի քանի խաղերում, մարզիչը պե՞տք է հեռանա իր զբաղեցրած պաշտոնից։
-Միանշանակ պետք է հեռանա։ Ֆուտբոլում յուրաքանչյուր մարզչի համար դա ընդունված կարգ է։ Եթե թիմը ձախողում է իր ելույթները, իհարկե մարզիչը պետք է հրաժարական տա ու հեռանա։ Հայաստանում, ինչպես գրեթե բոլոր ոլորտներում, ֆուտբոլում էլ պատասխանատուները նշանակված են, բայց պատասխան տվող չկա։ Սա խայտառակություն է։ Հայկական ֆուտբոլը վերջին 20 տարիների ընթացքում նման վիճակում չի եղել։ Չի կարելի հպարտանալ պարտություններով։ Ժամանակին, երբ ես ֆուտբոլիստ էի, նույնիսկ 0։1 հաշվով պարտվելուց հետո մենք տանից դուրս չէինք գալիս ու հոգեբանորեն շատ ընկճվում էինք, որ պարտվել ենք։ Մեր ժամանակ ապրել ենք ֆուտբոլով, շնչել ֆուտբոլով, ունեինք բազմաթիվ տաղանդավոր ֆուտբոլիստներ։ Մրցակցությունը շատ բարձր մակարդակի վրա էր առանց նորմալ խաղադաշտեր ունենալու։
Հիմա էլ խաղադաշտերը կան, բայց չգիտես ինչու` չունենք բարձրակարգ ֆուտբոլիստներ։ Ընդ որում` մենք մանուկ ու պատանի տաղանդավոր շատ ֆուտբոլիստներ ունենք։ Բայց զարգացում չկա։ Ես ունեմ շատ լավ ընկերներ, որոնց հետ ժամանակին խաղադաշտում մեր երկրի պատիվն ենք պաշտպանել, ու նրանք հիմա ֆուտբոլում տարբեր պաշտոններ են զբաղեցնում։ Զարմանում եմ` ինչու՞ նրանք չեն քննադատում, չեն բողոքում ՀՖՖ-ի ղեկավարության դեմ։ Չեմ հասկանում, թե ուր ենք գնում այս ճանապարհով։ Շատ տխուր է ֆուտբոլի վիճակը Հայաստանում։
Զրույցի վերջում Հովհաննես Պողոսյանը նշեց, որ դժվարություններ կան ամբողջ աշխարհում, բայց միջին խաղային որակների լեգեոններ բերելով Հայաստան` մենք խոչընդոտում ենք հայ պատանի ու երիտասարդ ֆուտբոլիստների աճին։ Ֆեդերացիան չպետք է միայն կազմակերպի ու անցկացնի մեր առաջնությունները, այլ սերտ համագործակցություն, ընդհանուր ռազմավարություն պետք է ունենա ակումբների հետ։ Պողոսյանի կարծիքով` հայկական ֆուտբոլը հիմա ծանր ճգնաժամ է ապրում, բայց կտրուկ փոփոխությունների ու բարեփոխումների գնալու դեպքում ամեն ինչ դեռ կորած չէ։

Руководство ФФА разделило футбол на «своих» и «чужих» – Ованнес Погосян
У Ованнеса Погосяна за плечами богатая футбольная карьера. И даже после ее окончания он никогда не переставал думать о развитии любимого вида спорта в Армении. В беседе с корреспондентом «Sputnik Армения» футболист ереванского «Арарата», юношеской и молодежной сборных СССР Ованнес Погосян рассказал об актуальных проблемах этой сферы, назвал виновных в сложившейся ситуации, в том числе острой критике подверг футбольное руководство. Беседовал Хачик Чахоян.
- Господин Погосян, в последнее время Вы проявляете большую активность на социальных площадках, говорите о проблемах, возникших в армянском футболе, критикуете работу Федерации футбола Армении. Что вас беспокоит больше всего?
- Боролся и буду бороться с посредственностью в армянском футболе. Говорил и буду говорить, что меликбекяно-никогосяновский тандем (Армен Меликбекян – президент ФФА, Армен Никогосян – вице-президент ФФА – ред.) приносит одни беды армянскому футболу. Это марионетки нынешних властей Армении, которые пытаются окончательно задушить армянский футбол.
- Так говорить о футбольном руководстве Армении Вас заставляют неудовлетворительные результаты наших команд в последнее время?
- Неудовлетворительные результаты играют свою роль в моем возмущении. Но, в целом, в нашем футболе царит хаос. Поражения стали визитной карточкой наших команд. Как можно проиграть со счетом 0:19 (женская сборная Армении в матче с Бельгией), со счетом 0:9 (сборная Армении в товарищеском матче с Норвегией), со счетом 0:10 (молодежная сборная Армении в матче со Швецией), остальные возрастные команды проигрывали со счетом 0:7, 0:6 или 0:4.
Это результаты, зафиксированные за последние три года, и для меня неприемлемо и непонятно, как эти люди продолжают работать и гордиться результатами своей работы. Люди, далекие от футбола, были назначены руководителями и разрушают наш футбол до самого основания.
- Говорят, что спорт должен быть далек от политики. Но сейчас мы видим, что в спорте и, в частности, в футболе присутствует политика. В этой ситуации, может быть, именно политика и мешает развитию футбола?
- Нынешнее руководство ФФА разделило футбол на «своих» и «чужих». Тот, кто оказывает им услуги, считается «своим». А те, кто возражает против проводимой ими политики и решений, относятся к категории «чужих». Футболом должны руководить достойные люди, обладающие знаниями в этой сфере.
- Как вы считаете, должен ли тренер уйти в отставку, если команда проигрывает в товарищеском матче с крупным счетом, а потом проигрывает в нескольких официальных матчах?
- Он, однозначно, должен уйти. Так принято в футболе. Если команда проваливается на матчах, разумеется, тренер должен подать в отставку и уйти. В армянском футболе, как и практически во всех сферах, назначаются ответственные лица, но, на самом деле, никто и ни за что не отвечает. Это возмутительно.
Армянский футбол за последние 20 лет еще не был в столь тяжелом состоянии. Нельзя гордиться поражениями. В свое время, когда я был действующим футболистом, даже после поражения со счетом 0:1 мы не выходили из дома, настолько были морально подавлены. В наше время мы жили футболом, дышали футболом, у нас было много талантливых футболистов. Конкуренция была на очень высоком уровне, даже с учетом того, что у нас не было нормальных футбольных полей.
Сейчас же поля есть, но почему-то у нас нет высококлассных футболистов. При этом у нас много талантливых молодых футболистов и много талантливых детей. Но нет развития. У меня есть очень хорошие друзья, с которыми мы в свое время защищали честь нашей страны на футбольных полях, и сейчас они занимают различные должности в сфере футбола. Интересно, почему они не критикуют, не протестуют против руководства ФФА? Не понимаю, куда мы придем по этому пути. Армянский футбол находится в плачевном состоянии.
Ованнес Погосян заключил, что сегодня с трудностями сталкивается футбол во всем мире, но, приглашая в Армению легионеров с посредственными игровыми навыками, мы препятствуем росту юных армянских футболистов. Федерация должна не только организовывать и проводить чемпионаты, но и тесно сотрудничать с клубами, реализовывая с ними общую стратегию. По мнению Погосяна, армянский футбол сейчас переживает тяжелый кризис, но при условии решительных перемен и кардинальных реформ не все еще потеряно.