Լավրովը Բաքվում կքննարկի 2020-ի նոյեմբերի 9-ի, 2021-ի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացումը. ՌԴ ԱԳՆ (տեսանյութ)
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է, որ հունիսի 23-24-ը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն աշխատանքային այցով կմեկնի Ադրբեջան։
«Նախատեսվում են բանակցություններ այս երկրի արտաքին գործերի նախարարի հետ։ Սպասվում է հանդիպում Ադրբեջանի նախագահի հետ։ Դիտարկվելու է երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման հարցերի ամբողջ շրջանակը»,-ասել է Զախարովան։
«Նախատեսվում է նաև մանրամասն քննարկել տարածաշրջանային և միջազգային մի շարք արդիական հարցեր։ Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվելու 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի բարձր մակարդակի եռակողմ համաձայնագրերի իրականացման գործընթացը։ Հիշեցնեմ, որ դրանք կոչված են ապահովելու հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը և Հարավային Կովկասը վերածելու խաղաղության, կայունության և բարգավաճման գոտու»,-ասել է Զախարովան:

Лавров на встрече с Алиевым уделит особое внимание реализации трехсторонних договоренностей – Захарова
Министр иностранных дел России Сергей Лавров 23-24 июня посетит Азербайджан с рабочим визитом.
«Запланированы переговоры с министром иностранных дел этой страны. Ожидается встреча с президентом Азербайджана. Будет рассмотрен весь комплекс вопросов дальнейшего развития двусторонних отношений», – заявила Захарова на брифинге в среду.
По ее словам, планируется также обстоятельно обсудить ряд актуальных региональных и международных сюжетов.
«Особое внимание будет уделено ходу реализации трехсторонних договоренностей на высшем уровне от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года. Напомню, они были призваны обеспечить нормализацию азербайджано-армянских отношений и превратить Южный Кавказ в зону мира, стабильности и процветания», – сказала Мария Захарова.