Ինչպես հայտնում է «Associated Press» գործակալությունը, տրոպիկական «Իրեն» փոթորիկի հետևանքով առնվազն 52 մարդ է զոհվել, որոնցից 44–ը ԱՄՆ բնակիչներ են։
Աղետի հետևանքով մարդկանց մահվան դեպքեր գրանցվել են ԱՄՆ 13 նահանգներում, այդ թվում Նյու Յորքում (9 զոհ), Նյու Ջերսիում և Հյուսիսային Կարոլինայում (6–ական զոհեր)։ Եվս 7 մարդ զոհվել է Կարիբյան տարածաշրջանում, մասնավորապես Դոմինիկյան հանրապետությունում, Հաիթիում և Պուերտո Ռիկոյում։
Բացի դա, կանադական ոստիկանությունը հետաքննում է Քվեբեք արվարձանի 81–ամյա բնակչի մահը, ով անհետացել էր փոթորիկի ժամանակ։ Տաղմարդուն հայտնաբերել են անգիտակից վիճակում, իսկ որոշ ժամանակ անց նա մահաել է։ Այնումանեայնիվ դեռ ապացուցացված չէ, որ նա «Իրեն» փոթորիկի զոհն է։
Նախնական տվյալներով՝ փոթորիկի հասցրած վանսը կարող է հասնել մինչև 10 մլրդ. դոլարի։ Փոթորկի հետևանոքով առաջացած իրավիաճկը դեռ չի հաջողվել շտկել։ Այսպես, Վերմոնտում փակվել են 260 ավտոմայրուղի և շուրջ 30 կամուրջ։ Ջրեհեղեղի հետևանքով Նյու Ջերսիի Նյու Յորքի և Վերմոնտի որոշ բնակավայրեր հայտնվել են շրջափակման մեջ և տեղի բնակչության համար առաջին անհարժեշտության իրեն ու սնունդը հասցվում է օդով։ Խախտվել է նաև Նյու Յրոքի և Ֆիլադելֆիայի միջև երկաթուղային կապը։
Միևնույն ժամանակ հաղորդվում է, որ «Իրեն» փոթորկին հետևելով, ԱՄՆ–ի ուղղությամբ է շարժվում Ատլանտյան օվկիանոսում ստեղծված «Կատյա» փոթորիկը։ Սպասվում է, որ սեպտեմբերի 3–4–ին փոթոթրիկը կվերաճի երրորդ աստիճանի մրրիկի։
«Իրեն» փոթորիկից զոհավծների թիվը հասել է 52–ի

Жертвами тропического урагана "Ирэн" стали по меньшей мере 52 человека, 44 из них - в США. Об этом сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на «Associated Press».
Случаи гибели людей во время стихии зафиксированы в 13 американских штатах, в том числе в Нью-Йорке (девять погибших), Нью-Джерси и Северной Каролине (по шесть погибших). Еще восемь человек погибли в Карибском регионе, а именно в Доминиканской республике, Гаити и Пуэрто-Рико.
Кроме того, канадская полиция расследует смерть 81-летнего жителя провинции Квебек, который пропал во время шторма. Мужчина был найден без сознания и через некоторое время скончался. Тем не менее, пока не доказано, что он стал жертвой "Ирэн".
Ущерб от стихийного бедствия, по предварительным данным, может составить до 10 миллиардов долларов. Ликвидировать последствия урагана до сих пор не удается. Так, в Вермонте закрыты 260 автотрасс и около 30 мостов. Некоторые населенные пункты в Нью-Джерси, Нью-Йорке и Вермонте оказались в изоляции из-за наводнения, продукты первой необходимости местному населению доставляют по воздуху. Также нарушено железнодорожное сообщение между Нью-Йорком и Филадельфией.
Тем временем вслед за "Ирэн" в сторону американского континента движется тропический шторм "Катя", образовавшийся в Атлантическом океане. Ожидается, что 3-4 сентября он усилится до урагана третьей категории по шкале Саффира-Симпсона.
Число жертв урагана "Ирэн" превысило 50 человек