Ֆրանսիացի պատգամավորները կոչ են անում ճանաչել Արցախի անկախությունը
Ինչպես տեղեկացնում է «SalamNews» լրատվական գործակալությունը, ֆրանսիացի մի շարք պաշտոնյաներ կոչ են արել ճանաչել ԼեռնայինՂարաբաղիՀանրապետությունը որպես անկախ պետություն:
Բանն այն է, որ մինչև սույն թվականի օգոստոսի 23-ը «Միություն հանուն ժողովրդական շարժման» ֆրանսիական խորհրդարանական խմբակցության անդամներ Գի Տեսիեն, Ժակ Ռեմիլիեն, Ժորժ Կոլոմբիեն և Վալերի Բուայեն այցելել են ԼՂՀ, որտեղ հանդիպել են նախագահ Բակո Սահակյանի հետ։
Համագործակցության ուղիները քննարկելուց բացի,պատգամավորները միաձայն հայտարարել են, թե այցելելով Հայաստան իրենք վկայում են մեր երկրի հետ բարեկամությունը, իսկ Արցախ այցելելով՝ իրենց համերաշխությունն են հայտնում այդ երկրին: Դրանից հետո ֆրանսիական խորհրդարանի արտաքին գործերի հանձնաժողովի քարտուղար Ժակ Ռեմիլիեն հարցազրույց է տվել, որի ընթացքում հավաստիացրել է, թե ինքն անձամբ ժամանել է Լեռնային Ղարաբաղ «հայտարարելու համար, որ Ղարաբաղի ժողովուրդն իրավունք ունի հռչակել իր անկախությունը և ճանաչվել միջազգային հանրության կողմից»։
Այս հայտարարություններից հետո Ադրբեջանի ԱԳՆ մամլո քարտուղար Էլման Աբդուլաևը հանդես է եկել կարճ հայտարարությամբ, ըստ որի, Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն տեղեկացված է այդ հարցի մասին և հետաքննում է այն, իսկ ժամեր անց Բաքուն բողոքի նամակներ է հղել Ֆրանսիային:
Ինչպես տեղեկացնում է «SalamNews» լրատվական գործակալությունը, ֆրանսիացի մի շարք պաշտոնյաներ կոչ են արել ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը որպես անկախ պետություն:

Французские депутаты призывают признать независимость Арцаха
Председатель комиссии по национальной обороне и вооруженным силам Национального собрания Франции, член парламентской фракции «Союз за народное движение» Ги Тесье на прошлой неделе посетил Нагорно- Карабахскую Республику со своими тремя коллегами, передает «Эхо Кавказа».
Следует отметить, что за последние несколько лет парламентская делегация во главе с депутатом парламента Франции Франсуа Рошблуаном уже несколько раз посещала Нагорный Карабах и даже оказалась в «черном списке» Азербайджана.
«Неужели спустя столетие по прихоти одного диктатора армяне Нагорного Карабаха должны вновь испытать трудности, живя на земле, которая принадлежит им», - такими словами в понедельник на встрече с арцахскими парламентариями начал свое выступление председатель комиссии по национальной обороне и вооруженным силам Ги Тесье.
«Почему мы должны были молчать и не говорить о том, что на этой земле имеют право жить люди, которые исторически связаны с нею глубокими корнями? - продолжил французский депутат. - Посещая Армению, мы демонстрируем свою дружбу с этой страной, а посещая Арцах, мы демонстрируем свою солидарность с этой страной».
Между тем, посольство Азербайджана во Франции передало ноту протеста в МИД этой страны в связи с посещением французскими депутатами Арцаха. Об этом, как передают азербайджанские СМИ, сказал первый секретарь пресс-службы МИД Азербайджана Эльман Абдуллаев.