Հայաստանը, Ադրբեջանը և Ռուսաստանը մերձեցրել են դիրքորոշումները Հրվ. Կովկասում սահմանային, մաքսային հսկողության հարցերի շուրջ. ՌԴ կառավարություն
Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի փոխվարչապետերը Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման աշխատանքային խմբի նիստի շրջանակում քննարկել և մերձեցրել են դիրքորոշումները սահմանային, մաքսային և այլ տեսակի հսկողության հարցերի, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի տարածքներով ճանապարհներով և երկաթգծերով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անվտանգ տեղաշարժի շուրջ:
«2022 թվականի հունիսի 3-ին Մոսկվայում տեղի է ունեցել եռակողմ աշխատանքային խմբի 10-րդ հանդիպումը՝ Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի, ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի համատեղ նախագահությամբ»,-ասված է ՌԴ կառավարության կայքի հայտարարությունում:
Հանդիպման ընթացքում մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել նաև ավտոմայրուղու անցման հնարավոր երթուղիների վերաբերյալ, որը Հայաստանի Հանրապետության տարածքով կապահովի տրանսպորտային կապն Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև։
«Կողմերը կշարունակեն աշխատել Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների միջև տարածաշրջանում տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների կատարման ուղղությամբ»,-ընդգծվում է հաղորդագրության մեջ։

Вице-премьеры РФ, Армении и Азербайджана сблизили позиции по пограничному и таможенному контролю
В Москве 3 июня состоялось 10-е заседание трёхсторонней рабочей группы под совместным председательством вице-премьеров РФ, Армении и Азербайджана Алексея Оверчука, Мгера Григоряна и Шахина Мустафаева. Об этом сообщается на сайте правительства РФ.
«Стороны обсудили и сблизили позиции по вопросам пограничного, таможенного и иных видов контроля, а также безопасного следования граждан, транспортных средств и грузов по автомобильным и железным дорогам через территории Азербайджанской Республики и Республики Армения», – говорится в сообщении.
Также в ходе заседания состоялся обмен мнениями «относительно возможных маршрутов прохождения автомобильной дороги, обеспечивающей транспортное сообщение между западными районами Азербайджанской Республики и Нахиджеванской Автономной Республикой через территорию Республики Армения».
Отмечается, что стороны продолжат работу по реализации договорённостей лидеров трех стран относительно разблокирования транспортных связей в регионе.