Իտալիայում արգելել են երեխային ավտոմատ կերպով տալ հայրական ազգանունը
Իտալիայի Գերագույն դատարանը որոշել է, որ երեխայի ծննդյան ժամանակ հայրական ազգանուն տալու ընթացակարգն անօրինական է, հաղորդում է The New York Times-ը։
Նշվում է, որ 2016 թվականից երկրում օրենք է գործում, ըստ որի ծնողները կարող էին իրենց երեխային երկու ազգանուն տալ։ Սակայն միայնակ մայրերին թույլատրվել է նորածնին տալ միայն մայրական ազգանունը։
Նոր կանոնների համաձայն՝ ծնողները կարող են իրենց երեխայի համար մի քանի ազգանուն ընտրել կամ օգտագործել միայն մեկը։
«Երկու ծնողներն էլ պետք է կարողանան մասնակցել ազգանվան ընտրությանը, որն անձնական ինքնության հիմնարար տարրն է»,-հայտարարել են Իտալիայի Գերագույն դատարանում։
Ինչպես նշել են խորհրդարանի անդամ Սեսիլիա Դ'Էլիան և Կանանց հիմնահարցերի դեմոկրատական ​​կուսակցության առաջնորդը, մոր ազգանունն այժմ նույն նշանակությունն ունի, ինչ հոր ազգանունը։ Նրա խոսքով՝ Իտալիայում վերացվել է վերջին պատրիարքական ժառանգությունն ընտանեկան իրավունքի մեջ։

В Италии запретили автоматически давать ребенку отцовскую фамилию
Верховный суд Италии постановил, что процедура присвоения отцовской фамилии при рождении ребенка является незаконной, сообщил «The New York Times».
Отмечается, что с 2016 года в стране действовал закон, по которому родители могли дать ребенку две фамилии. Однако давать новорожденному только материнскую фамилию разрешалось исключительно матерям-одиночкам.
Согласно новым правилам, родители смогут выбрать несколько фамилий для ребенка или использовать только одну.
«Оба родителя должны иметь возможность участвовать в выборе фамилии, что является фундаментальным элементом личной идентичности», – заявили в Верховном суде Италии.
Как отметила член парламента Сесилия Д'Элиа и лидер Демократической партии по женским вопросам, теперь фамилия матери имеет такое же значение, как и фамилия отца. По ее словам, в Италии отменили последнее патриархальное наследие в семейном праве.