Լավրովն ու Միրզոյանը քննարկել են Մոսկվայի աջակցությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցման հեռանկարները. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովը և Արարատ Միրզոյանը ուրբաթ կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են Մոսկվայի աջակցությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցման հեռանկարները, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Նախարարները մտքեր են փոխանակել Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների միջև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի պայմանավորվածությունների կատարման շուրջ՝ շեշտը դնելով տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման և հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման հետագա քայլերի վրա։ Անդրադարձ է եղել նաև Ռուսաստանի աջակցությամբ Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցման հեռանկարներին»,-ասված է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Նախարարները քննարկել են նաև երկկողմ և տարածաշրջանային օրակարգի հարցեր։
«Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել ապրիլի 19-20-ը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Ռուսաստան պաշտոնական այցի նախապատրաստմանը, այդ թվում՝ երկկողմ փաստաթղթերի փաթեթի ստորագրմանը»,- ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրությունում։

Лавров и Мирзоян обсудили перспективы согласования мирного договора между Ереваном и Баку при российском содействии
Главы МИД России и Армении Сергей Лавров и Арарат Мирзоян в ходе телефонного разговора в пятницу обсудили перспективы согласования мирного договора между Арменией и Азербайджаном при содействии Москвы, передает ТАСС.
«Министры обменялись мнениями о ходе выполнения договоренностей лидеров Азербайджана, Армении и России от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года с акцентом на дальнейшие шаги по разблокированию транспортных коммуникаций в регионе и делимитации армяно-азербайджанской границы. Затрагивались также перспективы согласования мирного договора между Ереваном и Баку при российском содействии», – говорится в распространенном сообщении МИД РФ по итогам разговора.
Министры также обсудили вопросы двусторонней и региональной повестки.
«Особое внимание уделено подготовке официального визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Россию 19-20 апреля, включая подписание пакета двусторонних документов», – указали в МИД РФ.