Առանց ամաչելու արևմտյան ինտերնետ հարթակները «հովհարաձև» արգելափակում են տեղեկատվության ռուսաստանյան աղբյուրները․ Լավրով
Արևմտյան ինտերնետ հարթակները «հովհարաձև» արգելափակում են տեղեկատվության ռուսաստանյան աղբյուրները, սահմանափակելով, այդ թվում՝ սոցցանցերում պետական մարմինների օգտահաշիվները:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է ՌԴ ԱԳՆ-ի ղեկավար Սերգեյ Լավրովը: «Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են գլոբալ, արևմտյան, առաջին հերթին, ամերիկյան ինտերնետ հարթակները հովհարաձև արգելափակում ամբողջ աշխարհում ռուսաստանյան տեղեկատվական ռեսուրսները:
Դա անում են ցուցադրաբար, առանց ամաչելու: Օրերս Youtube տեսահոսթինգով սահմանափակվել Է ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցչի ճեպազրույցի հասանելիությունը, այնուհետև նմանօրինակ միջոց Է կիրառվել նաև Պետական Դումայի օգտահաշիվի նկատմամբ»,-ասել Է Լավրովը՝ հանդես գալով Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտում տեղի ունեցած խորհրդաժողովի ընթացքում: Նա ընդգծել Է, որ նախարարության հրապարակման չհիմնավորված սահմանափակումներ Է իրականացնում նաև Twitter-ը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

IT-гиганты веерно блокируют российские источники информации, заявил Лавров
Западные интернет-платформы «веерно» блокируют российские источники информации, ограничивая, в том числе, аккаунты госорганов в соцсетях, как передает «Арменпресс», об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров.
«Мы видим, как глобальные, западные, в первую очередь, американские интернет-платформы веерно блокируют по всему миру российские информационные ресурсы. Делают это демонстративно, не стесняясь. На днях видеохостингом «Youtube» был ограничен доступ к брифингу официального представителя МИД, потом аналогичным мерам подвергся аккаунт Государственной Думы», – сказал Лавров, выступая в ходе конференции в МГИМО.
Он подчеркнул, что необоснованные рестрикции на публикации министерства накладывает и «Twitter».