Տեղի է ունեցել մեծագույն խայտառակություն․ սա Ալիևի և Փաշինյանի համատեղ ջանքն է
Ռուս խաղաղապահները հասկացրել են, որ իրենք որևէ խնդիր չունեն պատգամավորներին թողնելու Արցախ՝ հատկապես, որ ընդդիմադիր պատգամավորներից շատերը բազմիցս եղել են Արցախում 2020 թ․ պատերազմից հետո։ Խաղաղապահներն ասել են, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանությունների համատեղ որոշմամբ է պատգամավորների ցուցակը կազմվել, և իրենք պարզապես կատարում են նրանց ցանկությունը, քանզի որպես խաղաղապահ՝ չէին կարող մերժել այն։
Սա հերթական անգամ ցույց է տալիս, որ այսպես կոչված օպերատիվ կապը, որը հաստատվել է Ադրբեջանի և Հայաստանի իշխանությունների միջև, գործում է ստվերային պայմանավորվածությունների շրջանակներում, և հենց Հայաստանի ընդդիմադիր պատգամավորները հայտարարեցին Արցախ մեկնելու մասին, Հայաստանի ու Ադրբեջանի իշխանություններն օպերատիվ արձագանքեցին դրան։
Սա Ալիևի և Փաշինյանի համատեղ ջանքն է, որը հուշում է, որ Արցախը Հայաստանի այսօրվա իշխանությունները տեսնում են Ադրբեջանի կազմում։
Արգելելով ընդդիմադիր պատգամավորների մուտքը Արցախ՝ նաև ուզում են ցույց տալ, թե իբր հենց այդ պատճառով է, որ իրենք էլ չեն կարողանում գնալ, մինչդեռ իրականությունն այն է, որ իրե՛նք են ամեն ինչ արել, որպեսզի պատգամավորների մուտքն Արցախ արգելվի։
Սա խոսում է այն մասին, որ օրվա իշխանություններին պետք է ցանկացած քաղաքական գնով հեռացնել, ավելի ճիշտ՝ վռնդել Հայաստանի իշխանական համակարգից։

Сегодняшний величайший позор – результат совместных усилий Алиева и Пашиняна
Российские миротворцы дали понять, что у них нет никаких проблем с пропуском депутатов в Арцах, тем более что многие из них неоднократно посещали Арцах после 2020 года. Они сказали, что совместным решением властей Армении и Азербайджана был составлен список депутатов, и они всего лишь выполняют их желание, поскольку, будучи миротворцами, не могут его отвергнуть.
Это в очередной раз показывает, что так называемая оперативная связь, которая была установлена между властями Азербайджана и Армении, действует в рамках теневых договоренностей, и как только оппозиционные депутаты Армении заявили о своем отбытии в Арцах, власти Армении и Азербайджана оперативно отреагировали на это.
Это результат совместных усилий Алиева и Пашиняна, который подсказывает, что сегодняшние власти Армении видят Арцах в составе Азербайджана.
Запретив оппозиционным депутатам въезд в Арцах, они хотят показать этим, будто именно по этой причине они и не могут ездить туда, между тем как реальность в том, что именно они сделали всё возможное, чтобы депутатам было отказано во въезде в Арцах.
Это свидетельствует о том, что действующие власти должны быть любой политической ценой отстранены, вернее – изгнаны из властной системы Армении.