Ալիևը Էրդողանին տեղեկացրել է Բրյուսելում կայացած հանդիպման արդյունքներով պայմանավորվածությունների մասին
Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահներ Իլհամ Ալիևը և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հինգշաբթի հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ համագործակցությունը և ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
«Ապրիլի 7-ին նախագահ Ալիևը զանգահարել է նախագահ Էրդողանին։ Զրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են ապրիլի 6-ին Բրյուսելում ԵՄ-Ադրբեջան-Հայաստան ձևաչափով եռակողմ հանդիպումը։ Նախագահ Ալիևը դրական է գնահատել ձեռք բերված արդյունքները»,-ասվում է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրությունում:
Ալիևը նշել է, որ բանակցություններից հետո պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանքային խմբի ստեղծման վերաբերյալ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր նախապատրաստելու համար՝ հիմնվելով Ադրբեջանի կողմից ներկայացված հիմնարար սկզբունքների վրա, «որոնք, ի թիվս այլ բաների, ներառում են տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչումը և տարածքային պահանջներից հրաժարվելը»։
«Էրդողանն իր հերթին գոհունակություն է հայտնել ձեռք բերված արդյունքներից»,-ընդգծվում է տեղեկատվության մեջ։
«Զրույցի ընթացքում նշվել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, տրանսպորտային և այլ հաղորդակցությունների բացումը կապահովեն խաղաղությունն ու կայունությունը տարածաշրջանում, կնպաստեն տարածաշրջանի երկրների զարգացմանը»,-ասվում է հաղորդակցության մեջ։
«Պետությունների ղեկավարները մտքեր են փոխանակել ադրբեջանա-թուրքական երկկողմ դաշնակցային հարաբերությունների տարբեր ասպեկտների շուրջ»,-ընդգծում է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությունը։

Алиев проинформировал Эрдогана о договоренностях по итогам встречи в Брюсселе в формате ЕС-Армения-Азербайджан
Президенты Азербайджана и Турции Ильхам Алиев и Реджеп Тайип Эрдоган в четверг провели телефонный разговор, лидеры обсудили двустороннее сотрудничество и процесс нормализации азербайджано-армянских отношений, передают азербайджанские СМИ.
«7 апреля президент Алиев позвонил президенту Эрдогану. В ходе разговора стороны обсудили трехстороннюю встречу в формате ЕС-Азербайджан-Армения 6 апреля в Брюсселе. Президент Алиев положительно оценил достигнутые результаты», – говорится в информации пресс-службы президента Азербайджана.
Алиев отметил, что по итогам переговоров достигнута договоренность о создании рабочей группы по подготовке мирного договора между Арменией и Азербайджана на основе базовых принципов, представленных Азербайджаном, «которые включают, в том числе взаимное признание территориальной целостности и отказ от территориальных претензий».
«Эрдоган, в свою очередь, выразил удовлетворение достигнутыми результатами», – подчеркивается в информации.
«В ходе разговора было отмечено, что подписание мирного договора между Арменией и Азербайджаном, открытие транспортных и иных коммуникаций обеспечат мир и стабильность в регионе, будут способствовать развитию стран региона», – говорится в сообщении.
«Главы государств также обменялись мнениями различными аспектами азербайджано-турецких двусторонних союзнических связях», – подчеркивает пресс-служба президента Азербайджана.