Վաշինգտոնը Կիևին կուղարկի մինչև 100 մլն դոլարի չափով լրացուցիչ ռազմական օգնություն
ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը հանձնարարել Է Կիեւին տրամադրել լրացուցիչ ռազմական օգնություն մինչեւ 100 միլիոն դոլարի չափով, այն կներառի հակատանկային համակարգեր: Այդ մասին ասված Է ապրիլի 5-ին Սպիտակ տան մամուլի ծառայության, ինչպես նաեւ ԱՄՆ-ի պետքատուղար Էնթոնի Բլինկենի կողմից տարածված հայտարարություններում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հայտնել են Սպիտակ տանը, Բայդենն «ԱՄՆ-ի պետքարտուղարին տրամադրել Է լիազորություններ (…) իրականացնելու մինչեւ 100 միլիոն դոլար ընդհանուր գումարի պաշտպանական արտադրանքի եւ ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարության ծառայությունների, զինվորական պատրաստության եւ վարժեցման տրամադրում Ուկրաինայի օգնության նպատակով»:
Բլինկենի հայտարարության մեջ ճշտվում Է, որ ինքը կարգադրել Է հիշալ օգնությունը տրամադրել «լրացուցիչ հակատանկային համակարգերի հարցում Ուկրաինայի շտապ պահանջների բավարարման համար»: ԱՄՆ-ի պետքարտուղարը նշվել Է, որ սա 2021 թվականի օգոստոսից արդեն վեցերորդ անգամ Է, որ Պենտագոնի պահեստներից զինամթեք կամ տեխնիկա են առանձնացնում Կիեւի համար: Բլինկենը հավաստիացրել Է, որ ԱՄՆ-ը եւ նրա դաշնակիցները «կշարունակեն օգնությոն տրամադրել անվտանգության ոլորտում՝ Ուկրաինայի պաշտպանության ամրապնդման նպատակով»,-ինչպես նաեւ ցույց կտան տնտեսական եւ հումանիտար օգնություն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Вашингтон направит Киеву дополнительную военную помощь в размере до $100 млн
Президент США Джо Байден поручил выделить дополнительную военную помощь Киеву в размере до $100 млн, она будет включать в себя противотанковые системы. Как передает «Арменпресс», об этом говорится в заявлениях, распространенных во вторник пресс-службой Белого дома, а также госсекретарем США Энтони Блинкеном.
Как сообщили в Белом доме, Байден «предоставил госсекретарю США полномочия <...> осуществить выделение на общую сумму до $100 млн оборонной продукции и услуг Министерства обороны США, военной подготовки и обучения с целью помощи Украине».
В заявлении Блинкена уточняется, что он распорядился выделить указанную помощь «для удовлетворения срочной потребности Украины в дополнительных противотанковых системах». Госсекретарь США отметил, что это уже шестой раз с августа 2021 года, когда со складов Пентагона для Киева выделяют вооружения или технику.
Блинкен заверил, что США и их союзники «продолжат предоставлять помощь в сфере безопасности с целью укрепления обороны Украины», а также будут оказывать экономическую и гуманитарную поддержку.