Բաքուն հայտնում է՝ Ղարաբաղյան պատերազմում անհայտ կորած համարվող 100 մարդու աճյուն հանձնվել է Ադրբեջանին
Ղարաբաղյան առաջին պատերազմում անհայտ կորած համարվող 100 մարդու աճյուն հանձնվել է Ադրբեջանին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Ադրբեջանի Ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորած քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովի քարտուղար Իսմայիլ Ախունդովը, հայտնում է «ԱՊԱ» գործակալությունը:
Նա նշել է, որ մոտ 60 հոգու մնացորդները հայտնաբերվել են ադրբեջանցի զինվորականների և այլոց կողմից և փոխանցվել դատաբժշկական փորձաքննության:
«Վերցվել են ԴՆԹ-ի նմուշներ: Մեր վերջին գործողությունը տեղի է ունեցել Փարուխի բարձունքում: Բայց մենք կարծում ենք, որ սա վերջը չէ: Հետևաբար, մենք կվերադառնանք այնտեղ և կշարունակենք արտաշիրիմման աշխատանքները: Մնացորդներ են հայտնաբերվել նաև Ֆիզուլիի շրջանում։ Ֆուզուլիում ականների պատճառով դեռ չենք կարող արտաշիրիմումներ իրականացնել։ Տարածքները ականազերծվելուց հետո այդ գործը կանենք նաև այնտեղ»,-ասել է Ախունդովը։

Армения передала Азербайджану останки 100 человек, считавшихся пропавшими без вести в 1-ой Карабахской войне
Армянская сторона передала Азербайджану останки 100 человек, считавшихся пропавшими без вести в первой карабахской войне, заявил в понедельник секретарь государственной комиссии по делам военнопленных, заложников и без вести пропавших граждан Исмаил Ахундов. Об этом сообщает РИА «Новости».
В феврале текущего года Никол Пашинян сообщил, что Ереван в последние годы передал Азербайджану останки 108 человек, считавшихся пропавшими без вести в период первой карабахской войны, и ожидает аналогичных шагов от Баку.
«Армянской стороной Азербайджану переданы останки 100 человек, считавшихся пропавшими без вести в первой карабахской войне. Останки около 60 лиц были идентифицированы и переданы объединению судебно-медицинской экспертизы и патологической анатомии. Взяты образцы ДНК», – отметил Ахундов.