Մոսկվան կոչ է անում շուտափույթ կարգավորել Արցախում գազամատակարարման խնդիրը. Զախարովա (տեսանյութ)
Մոսկվան՝ պահպանելով շփումները երկու կողմերի հետ, կոչ է անում շուտափույթ կարգավորել Արցախում գազամատակարարման խնդիրը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Համապատասխան աշխատանքներ են տարվում ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության, պաշտպանության նախարարության, էներգետիկայի նախարարության, «Գազպրոմ»-ի գծով։ Մենք ելնում ենք նրանից, որ չի կարելի սրել առանց այն էլ ծանր հումանիտար իրավիճակը, եւ հասարակ մարդիկ չպետք է տուժեն»,-նշել է նա։
Մեկնաբանելով Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժի կողմից շփման գծի խախտումը՝ Զախարովան կրկնել է, որ կողմերից ոչ մեկը չպետք է խորացնի իրավիճակը։
Խոսելով եռակողմ հայտարարությունների իրականացման մասին՝ Զախարովան նշել է, որ շեշտը դրվում է մի քանի առաջնահերթ ուղղությունների վրա։ Նրա խոսքով՝ երեք երկրների փոխվարչապետների համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում ընթանում է տրանսպորտային երթուղիների զարգացման փաթեթների համաձայնեցում, շեշտը դրվում է երկաթուղային եւ ճանապարհային հաղորդակցության վրա: «Հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման եւ դրան հաջորդած սահմանագծման գործընթացի մեկնարկի առումով Ռուսաստանի խորհրդատվական աջակցությամբ շարունակվում են միջգերատեսչական շփումները»,-ասել է նա։
Նշենք, որ ավելի վաղ Արցախի տեղեկատվական շտաբը հաղորդագրություն է տարածել ադրբեջանի կողմից շփման գծի խախտման մասին։ Հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասվում է․
«Մարտի 24-ին, ժամը 16:00-ի դրությամբ, Ադրբեջանի զինված ուժերն Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղի ուղղությամբ խախտել են շփման գիծը։ Պաշտպանության բանակի եւ Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ներկայացուցիչները փորձում են բանակցությունների միջոցով կասեցնել հակառակորդի հետագա առաջխաղացումը եւ նրանց վերադարձնել ելման դիրքեր: Անվտանգության նկատառումներից ելնելով այս պահին տարհանվել են Ասկերանի շրջանի Խրամորթ համայնքի կանայք եւ երեխաները»։
Հիշեցնենք, որ Արցախում գազամատակարարումը դադարեցվել էր մարտի 7-ի լույս 8-ի գիշերը՝ ադրբեջանական կողմի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում գազատար խողովակի պայթելու պատճառով: Ադրբեջանական կողմը թույլ չէր տալիս հայկական կողմին, ռուս խաղապահներին մոտենալ Արցախ մտնող միակ գազատար խողովակին եւ վերականգնել գազամատակարարումը: Այնուհետեւ ՀՀ կառավարության եւ ռուս խաղաղապահների աջակցությամբ իրականացվող բանակցությունների շնորհիվ ադրբեջանական կողմը կատարել էր վնասված գազատար խողովակի վերանորոգման աշխատանքներ: Մարտի 21-ից Ադրբեջանի միջամտությամբ Արցախում կրկին դադարեցվել էր գազամատակարարումը:

Москва призывает как можно скорее решить проблему с поставками газа в Арцах – Захарова (видео)
Москва в контактах с обеими сторонами призывает как можно скорее решить проблему с поставками газа в Арцах. Об этом заявила официальный представитель МИД Мария Захарова.
«Соответствующая работа ведется по линии МИД, Минобороны, Минэнерго РФ, «Газпрома». Мы исходим из того, что нельзя усугублять и без того непростую гуманитарную ситуацию, и простые жители не должны страдать», – отметила она.
Комментируя нарушение азербайджанскими силами линии соприкосновения в направлении села Парух Аскеранского района, Захарова вновь повторила, что ни одна из сторон не должна усугублять ситуацию.
Говоря о реализации трехсторонних заявлений, Захарова отметила, что «акцент делается на нескольких приоритетных направлениях – в рамках трехсторонней рабочей группы под сопредседательством вице-премьеров трех стран идет, возможно не так быстро, как хотелось бы, согласование пакетов развития транспортных магистралей с упором на железнодорожное и автомобильное сообщение».
«По части запуска процесса делимитации и последующей демаркации армяно-азербайджанской границы при консультативном содействии России продолжаются межведомственные контакты», – сказала она.
Напомним, что проблемы с газоснабжением Арцаха начались 8 марта. На подконтрольном Азербайджану участке газопровода из Армении в Арцах произошла авария. Степень причастности азербайджанцев к аварии пока выяснить не удалось.
Под разными предлогами азербайджанская сторона не позволяла армянским специалистам починить газопровод. После длительных переговоров Азербайджан взялся починить газопровод. Наконец, 19 марта подача газа возобновилась, но продлилась недолго: вечером 21 марта подача газа при прямом вмешательстве Азербайджана прекратилась.