Մոսկվան չի դադարեցնի պատերազմը, իսկ ԵՄ-ն կսահմանի նոր պատժամիջոցներ․ Ելիսեյան պալատի աղբյուրը մանրամասներ է հայտնել Պուտին-Մակրոն-Շոլց հեռախոսազրույցից հետո
Մոսկվան չի դադարեցնի պատերազմը, Եվրամիությունը նոր պատժամիջոց կսահմանի Ռուսաստանի համար։ Այս մասին հայտնում է BFM TV–ն` հղում անելով Ելիսեյան պալատի իր աղբյուրին։
«ԵՄ երկրները պատրաստվում են նոր հակառուսական պատժամիջոցներ սահմանել որոնց մասին կհայտարարվի առաջիկա ժամերին»,–այս մասին հայտնել է Ելիսեյան պալատի աղբյուրը՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հեռախոսազրույցներից հետո։
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան չցուցաբերեց պատերազմը դադարեցնելու ցանկություն․ «Առաջիկա ժամերին մենք նոր պատժամիջոցներ կձեռնարկենք»։
Հիշեցնենք, որ ՌԴ, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի ղեկավարներ՝ Վլադիմիր Պուտինը, Էմանուել Մակրոնը և Օլաֆ Շոլցը այսօր հեռախոսազրույցում քննարկել էին Ուկրաինայի վերաբերյալ ռուսական պահանջների իրականացման համար մշակվող համաձայնագրերի հետ կապված հարցեր։

После «трудных переговоров» Макрона, Шольца и Путина ЕС введет новые санкции против РФ – СМИ
Переговоры президента Франции Эммануэля Макрона, канцлера Германии Олафа Шольца и главы РФ Владимира Путина были «очень откровенными и трудными», сообщает телеканал BFMTV со ссылкой на Елисейский дворец.
В сообщении отмечается, что слова российской стороны о «вопиющих» нарушениях гуманитарного права военнослужащими Украины не соответствуют действительности.
По данным телеканала, Макрон и Шольц вновь призвали Путина «немедленно прекратить огонь» и «снять осаду» с Мариуполя, где текущая ситуация «невыносима с человеческой точки зрения».
Также во Франции объявили, что поскольку РФ «не продемонстрировала желания» остановить военную операцию, то Евросоюз введет дополнительные санкции «в ближайшие часы».
Ранее Путин обсудил с Макроном и Шольцем вопросы, связанные с прорабатываемыми договоренностями по реализации российских требований по Украине.