Բորելը հայտարարել Է, որ Ուկրաինային ՆԱՏՕ-ի անդամակցություն խոստանալը սխալ Է եղել
Արեւմուտքը սխալ Է թույլ տվել՝ Ուկրաինային ՆԱՏՕ-ի անդամակցություն խոստանալով, կարծում Է Եվրամիության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը: Այդ մասին նա հայտարարել Է LCI հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Կան հանգամանքներ, որոնցում մենք կկարողանայինք գործել ավելի լավ: Օրինակ՝ մենք առաջարկեցինք այն, ինչը չԷինք կարող երաշխավորել, մասնավորապես Ուկրաինայի անդամակցումը ՆԱՏՕ-ին. դա այնպես Էլ չի իրականացվել: Ես կարծում եմ, որ սխալ Էր խոստումներ տալը, որոնք մենք չկարողացանք կատարել»,-ասել Է նա: Բացի դրանից, եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարը խոստովանել Է, որ Արեւմուտքը սխալներ Է թույլ տվել, երբ կառուցել Է հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ:
«Այդ կերպ մենք կորցրել ենք Արեւմուտքի հետ Ռուսաստանի մերձեցման հնարավորությունները՝ նրան զսպելու համար»,-ասել Է նա:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը փետրվարի 24-ին հայտարարել Է Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողություն իրականացնելու մասին ի պատասխան Դոնբասի հանրապետությունների ղեկավարների դիմումի:
Նա ընդգծել Է, որ Մոսկվայի պլանների մեջ Ուկրաինայի տարածքների օկուպացում չի մտնում, նպատակը երկրի ապառազմականացումն Է եւ դենացիֆիկացիան: Ավելի ուշ նա հայտարարել Է, որ Ուկրաինայի չեզոք կարգավիճակը Մոսկվայի հանգուցային պահանջներից մեկն Է: Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել Է ՌԴ-ի Արտաքին հետախուզության ծառայության տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինը, այն կրիտիկակական նշանակություն ունի Ռուսաստանի համար, քանի որ դա «այն նվազագույն տարածքային արգելքն Է», որը երկրին անհրաժեշտ Է Արեւմուտքի գրոհների դիմագրավման համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Боррель заявил, что обещать Украине членство в НАТО было ошибкой
Запад допустил ошибку, пообещав Украине членство в НАТО, считает верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель. Как передает «Арменпресс», об этом он заявил в интервью телеканалу LCI.
«Есть моменты, в которых мы могли бы сработать лучше. Например, мы предлагали то, что не могли гарантировать, в частности вступление Украины в НАТО – это так и не было реализовано. Я думаю, что было ошибкой давать обещания, которые мы не могли исполнить», – сказал он.
Кроме того, глава европейской дипломатии признал, что Запад допустил ошибки, когда выстраивал отношения с Россией.
«Таким образом мы потеряли возможность сближения России с Западом, чтобы удержать ее», – сказал он.