ՌԴ-ն համաձայն է Անթալիայում հանդիպել, հարցն ուկրաինական կողմի դիրքորոշման մեջ է. Զախարովա
Ռուսաստանը համաձայնել է ՌԴ–ի, Ուկրաինայի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարների հանդիպումն Անթալիայում անցկացնելու առաջարկին, և այստեղ հարցն ուկրաինական կողմի տրամադրվածության մեջ է։ Նման հայտարարություն է արել ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան @SolovievLive Youtube-ի ալիքում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նրա խոսքով` թուրքական կողմն է նման առաջարկությամբ հանդես եկել, երբ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
«Դուք գիտեք մեր հայեցակարգը, ինչպես նաև բանակցություններին պատրաստ լինելը, և այստեղ հարցը միայն այն կողմն է (ուկրաինական), որքանով այդ կողմը սկզբունքորեն ադեկվատ կլինի` բառի բոլոր իմաստներով»,-ասել է նա:
Զախարովան շեշտել է, որ ամեն ինչ կախված կլինի այն բանից, թե որքանով ուկրաինական կողմը պատրաստ կլինի որևէ առարկայական խոսակցության, կամ էլ, առհասարակ, խոսակցության։
Զախարովան ասել է նաև, որ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Դմիտրի Կուլեբի հանդիպումը կայանալու է մարտի 10-ին` Անատոլիական դիվանագիտական համաժողովի ժամանակ։ Միաժամանակ, ՌԴ ԱԳ ներկայացուցիչը հույս է հայտնել, որ մինչ այդ պահը Կուլեբին ուժայինները չեն սպանի։
«Ինչպես տեսնում ենք` արդեն իսկ քաղաքապետներին են սպանում այն պատճառով, որ նրանք հումանիտար միջանցքներ են ստեղծում և այլն։ Ուզում եմ հույս տածել, որ ամեն դեպքում ամեն օր չեն սպանի նրանց, ովքեր պետք է բանակցություններին ներկայացնեն ուկրաինական կողմը»,–ասել է Զախարովան։

Россия готова к переговорам в Турции: вопрос в позиции украинской стороны — Захарова
Россия дала согласие на проведение встречи министров иностранных дел России, Украины и Турции в Анталье, вопрос в настрое украинской стороны. Об этом сообщила представитель российского МИД Мария Захарова в эфире «Youtube»-канала @SolovievLive.
По ее словам, договоренность об этом была достигнута по инициативе президента Турции, в ходе телефонного разговора Реджепа Эрдогана с президентом России Владимиром Путиным.
«Вы нашу концепцию знаете и готовность к переговорам, вопрос только в той стороне (украинской), насколько эта сторона будет в принципе в адеквате во всех смыслах этого слова», – сказала она.
Как подчеркнула Захарова, многое будет зависеть от того, насколько украинская сторона будет готова «хоть к какому-нибудь предметному разговору, а может быть и просто разговору».
Представитель МИД России отметила, что встреча Сергея Лаврова и главы МИД Украины Дмитрия Кулебы пройдет 10 марта на полях достаточно крупного Анатолийского дипломатического форума.
«Хочется, конечно, надеяться на то, что к этому моменту Кулебу силовики не убьют. Это тоже важный фактор. Потому, что, как вы видите, уже мэров городов начинают убивать за то, что они организуют гуманитарные коридоры и так далее. Хочется надеяться, что тех, кто будут представлять Украину на переговорных процессах, как-то все-таки не каждый день будут убивать», – добавила Захарова.
Напомним, глава российской делегации, помощник президента России Владимир Мединский ранее прокомментировал итоги третьего раунда переговоров с украинской стороной, состоявшегося в понедельник в Беларуси. В беседе с журналистами Мединский заявил, что ожидания российской стороны от переговоров не оправдались. Тем не менее, глава делегации надеется, что в следующий раз удастся сделать более существенный шаг вперед.