Լավրովը կարծում է, որ Արևմուտքը միջուկային պատերազմի ծրագրեր է մշակում
Միջուկային պատերազմը ոչ թե ռուսների, այլ արևմտյան երկրների մտքում է: Ինչպես նշում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հինգշաբթի ռուսական և արտասահմանյան լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ պատասխանելով ամերիկացի լրագրողի հարցին։
«Բոլորը հասկանում են, որ երրորդ համաշխարհայինը կարող է լինել միայն միջուկային, բայց ես ձեր ուշադրությունն եմ հրավիրում այն փաստի վրա, որ արևմտյան քաղաքական գործիչների գլխում է, որ միջուկային պատերազմը անընդհատ պտտվում է, և ոչ թե ռուսների։ Ուստի վստահեցնում եմ, որ մենք թույլ չենք տա, որ այս սադրանքը ստիպի մեզ կորցնել մեր հավասարակշռությունը, բայց եթե մեր դեմ իրական պատերազմ սանձազերծվի, ապա նման ծրագրեր գծողները, հավանաբար, պետք է մտածեն այդ մասին, և, իմ կարծիքով, նման ծրագրեր կան»,-ասել է նա։
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ արևմտյան երկրները օգտագործում են միջուկային պատերազմի մասին խոսակցությունները՝ դրանում Ռուսաստանին մեղադրելու համար։
«Այս խոսակցությունները սկսում է նաև Ֆրանսիայի արտգործնախարար Լը Դրիանը, որը կոչ է արել Վլադիմիր Պուտինին հիշել, որ Ֆրանսիան նույնպես միջուկային զենք ունի։ Այդ մասին խոսել է Զելենսկին, իսկ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ստոլտենբերգն ասել է, որ անհրաժեշտության դեպքում իրենք միջուկային զենք կտեղակայեն Ռուսաստանի Դաշնությանն էլ ավելի մոտ։ Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Լիզ Թրասը ասել է, որ պատրաստ է պատերազմի ՆԱՏՕ-ի և Ռուսաստանի միջև: Սրանք այն խոսակցություններն են, որոնք դուք փորձում եք օգտագործել մեզ մեղադրելու համար»,-ասել է Լավրովը:

Лавров считает, что Запад вынашивает планы насчет ядерной войны
Ядерная война вертится в головах в западных странах, а не у россиян. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в четверг в интервью российским и иностранным СМИ, отвечая на вопрос американского журналиста, сообщает ТАСС.
«Всем понятно, что третья мировая может быть только ядерной. Но обращаю ваше внимание, что это в голове западных политиков постоянно вертится ядерная война, а не в голове россиян. Поэтому я вас уверяю, что мы не позволим этой провокации заставить нас выйти из равновесия, но если против нас начнут развязывать реальную войну, то, наверное, должны об этом думать те, кто такие планы вынашивает, а они, на мой взгляд, вынашиваются», – сказал он.
Глава МИД РФ подчеркнул, что западные страны также используют разговоры о ядерной войне, чтобы обвинить Россию и в этом.
«Эти разговоры начинает и ваш министр иностранных дел [Франции Жан-Ив] Ле Дриан, который призвал [президента РФ] Владимира Путина помнить, что у Франции тоже есть ядерное оружие. И [президент Украины Владимир] Зеленский об этом говорил, и [генсек НАТО Йенс] Столтенберг говорил о том, что, если надо будет, мы разместим ядерное оружие еще ближе к Российской Федерации. Госпожа [глава МИД Великобритании Лиз] Трасс из Лондона говорила, что она готова к войне между НАТО и Россией, – напомнил Лавров. – Это те самые разговоры, которые вы пытаетесь использовать для того, чтобы еще нас и в этом обвинить».
Запад показательно говорит о наличии у себя ядерного оружия, заявил Лавров.
«Сначала господин Столтенберг в угаре пропагандистском, в желании понравиться самым радикальным силам на Западе сказал, что никто не запретит НАТО делать то, что НАТО захочет, в том числе если НАТО решит разместить ядерное оружие на восточно-европейских территориях. Но начнем с того, что НАТО не может решать, где ему ядерное оружие размещать, у него его нет, оно есть у американцев. Но намек, который господин Столтенберг сделал, он весьма показателен», – сказал Лавров.