Դատավոր Աննա Դանիբեկյանի վարքագծի մեջ ոչ ադեկվատության լուրջ տարրեր են նկատվում. Արմեն Գևորգյան (տեսանյութ)
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանի վարքագծի մեջ ոչ ադեկվատության լուրջ տարրեր են նկատվում։ Այս մասին դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց նախկին փոխվարչապետ, այժմ ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը։
Հիշեցնենք, որ առավոտյան դատավորը երկու անգամ հետաձգեց նիստը։ Նախ պահանջեց Գևորգյանի մասնակցությունը նիստին, թեև նա խորհրդարանում էր, ապա ԱԺ նախագահի հրամանը՝ Ստրասբուրգ Գևորգյանի գործուղման մասին՝ նրա մեկնելու միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու համար։ Ժամը հինգին Գևորգյանը ներկայացրեց պահանջվող հրամանը, որից հետո դատավորը հայտարարեց, որ քանի որ Գևորգյանը ազատության մեջ է չհեռանալու մասին ստորագրությամբ, որտեղ հիմնական բառը չհեռանալն է, ապա Ստրասբուրգ մեկնելու մասին խոսք լինել չի կարող։
Փաստաբան Լուսինե Սահակյանը նշեց, որ նախագահող դատավորի գործողություններին գնահատական տալը դժվարացել է։ «Օրենքի սահմաններում ասելու բան չկա։ Ակնհայտ անօրինական և անտրամաբանական որոշումներ»,-հայտարարեց փաստաբանը՝ հիշեցնելով, որ դատավորի նմանատիպ գործողություններն արդեն իսկ վնաս են հասցրել պետությանը։
Արմեն Գևորգյանը հիշեցրեց նաև, որ գրեթե նույն բանը տեղի ունեցավ նախորդ միջնորդության հետ կապված՝ դեկտեմբերի 21-ին սկսեցին քննարկել հունվարի նստաշրջանին մասնակցելու համար Ստրասբուրգ մեկնելու միջնորդությունը։ Դատավորը էլի պահանջեց Ազգային ժողովի նախագահի հրամանը և վերջում հայտարարեց, որ «բավարար» հիմքեր չկան։ «Ինչու ընդհանրապես վերադարձավ խորհրդակցական սենյակից՝ անհասկանալի է։ Մտքեր, իհարկե, կան, բայց սա այլ միջնորդության առիթ է»,- նշեց Գևորգյանը։
Հիշեցնենք, որ դատավորը անցյալ նիստում իսկապես հեռացել էր խորհրդակցական սենյակ՝ Սահմանադրական դատարան դիմելու և գործը կասեցնելու միջնորդության վերաբերյալ որոշում կայացնելու համար։

В поведении судьи Анны Данибекян просматриваются серьезные элементы неадекватности – Армен Геворгян (видео)
В поведении судьи Анны Данибекян просматриваются серьезные элементы неадекватности. Об этом заявил бывший вице-премьер, ныне депутат от оппозиционного блока «Армения» Армен Геворгян с беседе с журналистами после заседания суда.
Напомним, что утром судья дважды отложила заседание. Сначала потребовав участия Геворгяна в заседании, хотя тот находился в парламенте, а потом распоряжения председателя НС о командировке Геворгяна в Страсбург, дабы решить ходатайство о его отъезде. К пяти часам Геворгян представил требуемое распоряжение, после чего судья заявила, что поскольку Геворгян находится на свободе под подписку о невыезде, где ключевое слово невыезд, то и речи нет о поездке в Страсбург.
«Постараюсь относиться с юмором к происходящему. Если судья не думает об авторитете суда, при этом пытается дискредитировать другой орган, НС… Судьи сами должны задуматься, кто работает в системе. Я депутат, член делегации в ПАСЕ, у меня есть конституционные полномочия и обязанности, и отныне я буду выполнять их в полном объеме – участвовать в заседаниях НС и ПАСЕ, пусть даже дистанционно. Регламент НС конституционный закон, имеет высшую силу, и его 4 пункт требует моего участия в заседании», – напомнил Геворгян, добавив, что конкретно сегодня был вынужден покинуть заседание для приезда в суд.
Адвокат Лусине Саакян заметила, что стало сложно давать оценки действиям председательствующего судьи. «В рамках закона сказать нечего. Очевидно незаконные и нелогичные решения», – констатировала адвокат, напомнив, что аналогичные действия судьи уже нанесли ущерб государству.
Армен Геворгян также напомнил, что почти то же самое происходило с предыдущим ходатайством – 21 декабря начали обсуждать ходатайство об отъезде в Страсбург для участия в январской сессии. Судья также потребовала распоряжение председателя НС, а в конце концов заявила, что оснований «недостаточно».
«Зачем вообще вернулась из совещательной комнаты непонятно. Есть конечно мысли, но это повод для другого ходатайства», – заметил Геворгян.
Напомним, что судья на прошлом заседании действительно удалилась в совещательную комнату для принятия решения касательно ходатайства об обращении в КС и приостановлении дела.