2008–ից հետո առաջին անգամ հանդիպել են Փհենյանի և Սեուլի արտգործնախարարները
Ինչպես հայտնում է «BBC»–ն, ինդոնեզական Բալի կղզում ընթացող «ASEAN» համաժողովի շրջանակներում հանդիպել են Կորեայի Ժողովրդադեմոկրատական Հանրապետության և Հարավային Կորեայի Հանրապետության արտգործնախարարներ Պակ Ը Չունը և Կիմ Սոն Խվանը։
Հիշեցնենք, որ արտգործնախարարների նախորդ հանդիպումը տեղի էր ունեցել 2008–ին Սինգապուրում։
Հարավային Կորեայի և ԿԺԴՀ–ի ներկայացուցիչները քննարկել են Կորեական թերակղզին միջուկային զենքից մաքրելու հարցը։
Հանդիպման արդյունքում հայտարարություն է ընդունվել, որտեղ նշվում է, որ կողմերը պատրաստակամություն են հայտնում վեցակողմ բանակցությունների վերսկսման վերաբերյալ։

Главы МИД Пхеньяна и Сеула встретились впервые с 2008
Министры иностранных дел КНДР Пак Ы Чун и Республики Корея Ким Сон Хван встретились на индонезийском острове Бали в субботу в рамках форума ASEAN, сообщает «BBC». Предыдущая встреча министров состоялась в Сингапуре в июле 2008 года.
Кроме того, в пятницу на полях саммита состоялась встреча представителей Южной Кореи и КНДР, на которой обсуждался вопрос денуклеаризации Корейского полуострова.
Итогом пятничной встречи стало заявление об усилиях с обеих сторон для скорейшего возобновления шестисторонних переговоров.