Պուտինն ու Մակրոնն անկեղծ հեռախոսազրույց են ունեցել Ուկրաինայում տեղի ունեցողի մասին. Կրեմլ
Ռուսաստանի Դաշնության և Ֆրանսիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Էմանուել Մակրոնը հեռախոսազրույցում անկեղծորեն մտքեր են փոխանակել Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ։ ՌԴ ղեկավարը գործընկերոջը տեղեկացրել է հատուկ օպերացիայի պատճառների մասին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
«Ֆրանսիական կողմի նախաձեռնությամբ կազմակերպված հեռախոսազրույցի ընթացքում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի միջև մտքերի լուրջ և անկեղծ փոխանակում է տեղի ունեցել Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի շուրջ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ Պուտինը «սպառիչ բացատրություն է տվել հատուկ ռազմական օպերացիայի անցկացման մասին որոշման պատճառների ու հանգամանքների վերաբերյալ»։
Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները պայմանավորվել են, մասնավորապես, շարունակել շփումները։ Այս մասին հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
«Որոշվել է կապի մեջ մնալ»,-ասվում է առաջնորդների հեռախոսազրույցից հետո արված հայտարարության մեջ:

Путин и Макрон провели откровенный телефонный разговор о происходящем в Украине – Кремль
Президенты РФ и Франции Владимир Путин и Эмманюэль Макрон в телефонном разговоре откровенно обменялись мнениями насчет происходящего на Украине. Российский лидер проинформировал коллегу о причинах спецоперации, сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-службу Кремля.
«В ходе организованного по инициативе французской стороны телефонного разговора президента Российской Федерации Владимира Путина с президентом Французской Республики Эмманюэлем Макроном состоялся серьезный и откровенный обмен мнениями о ситуации вокруг Украины», – говорится в сообщении.
Отмечается, что Путин «дал исчерпывающие разъяснения причин и обстоятельств принятия решения о проведении специальной военной операции».
Президенты России и Франции договорились, в частности, о продолжении контактов. Об этом сообщила пресс-служба Кремля.
«Установлено оставаться в контакте», – говорится в сообщении по итогам телефонного разговора лидеров.