ՀԱԿ անդամ. «ՀԱԿ–ը երկխոսությունից դուրս կգա նաև այն դեպքում, եթե հասկանա, որ իշխանությունն իմիտացիա է անում ու փորձում է ժամանակ շահել»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՍԴՀԿ ատենապետ, ՀԱԿ անդամ Լյուդմիլա Սարգսյանը, պատասխանելով «7օր»–ի այն հարցին, որ եթե իշխանությունները մինչև սեպտեմբեր չհամաձայնվեն անցկացնել արտահերթ ընտրություններ, ապա ՀԱԿ–ը դուրս կգա՞ երկխոսությունից, ասել է, որ ՀԱԿ–ը երկխոսությունից դուրս կգա նաև այն դեպքում, եթե հասկանա, որ իշխանությունն իմիտացիա է անում ու փորձում է ժամանակ շահել։
–Մենք կոնկրետ ժամկետ ենք դրել. պատվիրակություն կազմելու, երկխոսություն սկսելու և արդյունքի հասնելու ժամկետները մինչև սեպտեմբերն են։ Եթե մինչ այդ արդյունքներ չգրանցվեն, և բանակցությունների արդյունքում մենք չկարողանանք իշխանությանը համոզել, որ արտահերթ ընտրություններն անհրաժեշտ են երկրում բարեփոխումներ իրականացնելու համար, կամ նկատենք, որ իշխանությունը ժամանակ է փորձում շահել, որպեսզի արտաքին աշխարհին Սերժ Սարգսյանը հնարավորություն ունենա որպես ժողովրդավար ներկայանալու, բնականաբար, կդադարեցնենք բանակցությունները և նշված ժամկետից հետո այլևս խնդիր չենք ունենա ճնշելու կամ ժողովրդին համոզելու, որ ավելի ռադիկալ քայլերն անընդունելի են։ Ամեն ինչ սահման ունի, և համբերության բաժակն էլ մի օր լցվում է,–ասել է նա։
Լյուդմիլա Սարգսյանը, սակայն, նշել է, որ իշխանությունները կգնան արտահերթ ընտրությունների։
–Այլապես այստեղ իրոք կարող են շատ վտանգավոր գործընթանցներ սկսվել, և ժողովրդական ալիքը 9–րդ ալիքի նման կարող է գալ ու մաքրել ամբողջ աղբը, որ կա մեր երկրում,–նշել է նա։

Людмила Саркисян: «АНК выйдет из диалога и в том случае, если поймет, что власти делают имитацию, пытаясь выиграть время»
Отвечая на вопрос «7or» о том, выйдет ли АНК из диалога, если власти не согласятся провести внеочередные выборы до сентября, председатель Социально-демократической партии «Гнчакян», член АНК Людмила Саркисян сказала, что АНК выйдет из диалога и в том случае, если поймет, что власти делают имитацию и пытаются выиграть время.
«Мы назначили конкретные даты для формирования делегации, начала диалога и достижения результата – до сентября. Если до этого времени результаты не будут зафиксированы и мы не сможем убедить властей, что внеочередные выборы необходимы для проведения реформ или же заметим, что власти пытаются выиграть время, чтобы Саргсян получил возможность преподнести себя внешнему миру в качестве демократичного президента, то, естественно, мы прекратим переговоры, а после указанной даты уже не будем стремиться убеждать народ в неприемлемости более радикальных действий. Всему есть свой предел, и чаша терпения тоже однажды переполняется»,- сказала она.
В то же время, Людмила Саркисян заявила, что власти пойдут на внеочередные выборы.
«Иначе могут начаться действительно опасные процессы, и народная волна может подняться подобно девятому валу, очистив на своем пути весь мусор, который есть в нашей стране», - отметила она.
«Мы назначили конкретные даты для формирования делегации, начала диалога и достижения результата – до сентября. Если до этого времени результаты не будут зафиксированы и мы не сможем убедить властей, что внеочередные выборы необходимы для проведения реформ или же заметим, что власти пытаются выиграть время, чтобы Саргсян получил возможность преподнести себя внешнему миру в качестве демократичного президента, то, естественно, мы прекратим переговоры, а после указанной даты уже не будем стремиться убеждать народ в неприемлемости более радикальных действий. Всему есть свой предел, и чаша терпения тоже однажды переполняется», - сказала она.