«Anonymous» հակերային խումբը կոտրել է ՆԱՏՕ–ի համակարգչային պաշտպանական համակարգը
Ինչպես հաղորդում է «Ֆոքս նյուզ» գործակալությունը, «Anonymous» («Անանուն») կեղծանվամբ հայտնի  հակերային խումբը հայտարարել, թե  իրեն հաջողվել է կոտրել ՆԱՏՕ–ի  համակարգիչների անվտանգության համակարգը և ստանալ մեծ  քանակությամբ փաստաթղթեր ու գաղտնի  տեղեկատվություն։
Երեկ «Anonymous»–ը «Twitter» սոցիալական ցանցի իր էջում տեղադրել է փաստաթղթեր ու  էլեկտրոնային հղումներ՝ «գաղտնի» բնութագրությամբ։
Փաստաթղթերում տեղեկություն կա նաև  Կոսովոյում Դաշինքի գործողությունների վերաբերյալ։
Գործակալությունը գրում է, որ «Anonymous»–ը հայտնի  է դարձել այն բանից հետո, երբ կոտրել է «WikiLeaks» սկանդալային կայքի հիմնադիր Ջուլիան Ասանջի դեմ ԱՄՆ կառավարության գործողություններն այս կամ այն կերպ պաշտպանող բազմաթիվ խոշոր ընկերությունների կայքերը։
Այսպես, անցած տարվա դեկտեմբերին  «Anonymous» խմբի  հակերներին հաջողվել  էր ժամանակավորապես դադարեցնել «Mastercard» և «Visa» միջազգային վաճարային համակարգերի  աշխատանքը այն պատճառով, որ նրանք սառեցրել էին «WikiLeaks»–ի հաշիվները։

Хакеры из группы «Anonymous» взломали серверы НАТО
Известная группа хакеров, действующая под псевдонимом «Anonymous», утверждает, что им удалось взломать систему защиты компьютеров НАТО и получить доступ к огромному количеству секретных данных, сообщает «Интерфакс» со ссылкой на  американский телеканал "Фокс-ньюс".
В четверг «Anonymous» выложил на своей страничке на сайте Twitter ссылку на пдф-файл с конфиденциальными натовскими документами под грифом секретно, среди которых информация о действиях альянса в Косово.
«Anonymous» стал известен благодаря атакам на сайты многих крупных компаний, так или иначе поддержавших кампанию государства США против основателя сайта WikiLeaks Джулиана Ассанжа.
Так, в декабре прошлого года, хакерам группы «Anonymous» удалось временно остановить работу международных платежных систем Mastercard и Visa за то, что те заморозили счета WikiLeaks.