Պուտինը որոշում է ընդունել Դոնբասի տարածք ռուսաստանյան զորք մտցնելու վերաբերյալ
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը որոշում է ընդունել Դոնբասի տարածք ռուսաստանյան զորք մտցնելու վերաբերյալ։ Զինվորականները պետք է «գործողություններ իրականացնեն խաղաղության պահպանման համար»։
Բանակի ներգրավման մասին կարգադրությունը ներառված է ԴԺՀ-ի ու ԼԺՀ-ի ճանաչման հրամանագրերի մեջ։ Զինվորականները պետք է խաղաղություն ապահովեն մինչև բարեկամության, համագործակցության ու փոխօգնության մասին պայմանագրերի կնքումը։
Միևնույն ժամանակ Ղազախստանի արտգործնախարարը հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ ուժերը Դոնբասում չեն կարող օգտագործվել։ Ըստ նրա, դա արգելված է կազմակերպության կանոնադրությամբ։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը փետրվարի 21-ին Անվտանգության խորհրդի արտահերթ մեծ նիստից հետո ուղերձով դիմել Է ՌԴ քաղաքացիներին, հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է համարում որոշում ընդունել անհապաղ ճանաչել ԼԺՀ-ի և ԴԺՀ-ի ինքնիշխանությունը, քանի որ նրանք, ովքեր ընտրել են արյունահեղության, բռնության և անօրինականության ուղին, չեն ճանաչել և չեն ճանաչում Դոնբասի հակամարտության որևէ այլ լուծում, բացի ռազմականից:

Путин подписал указ о вводе российских войск на Донбасс
Президент России Владимир Путин поручил Минобороны направить войска в признанные накануне Донецкую и Луганскую народные республики. Там они будут присутствовать с миротворческой миссией. Об этом говорится в соответствующих актах.
«Обеспечить до заключения договора <…> осуществление Вооруженными силами РФ на территории республики функции по поддержанию мира», – говорится в каждом из двух указов.
Помимо этого, Путин распорядился начать работу по подготовке проекта договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи с ДНР и ЛНР.
Напомним, вчера вечером Владимир Путин подписал указы о признании независимости Донецкой и Луганской народных республик. Главы ЛНР и ДНР присутствовали при этом. Политики подписали договоры о дружбе и сотрудничестве с Россией.