Կոպիտ կերպով խախտվում է դատավոր Բորիս Բախշիյանի կրթության իրավունքը. փաստաբանը դիմել է ԲԴԽ
Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Բորիս Բախշիյանի փաստաբան Երեմ Սարգսյանը դիմել է Բարձրագույն դատական խորհուրդ՝ նշելով, որ կոպիտ կերպով խախտվում է դատավորի կրթության իրավունքը։
Փաստաբանի դիմումում նշվում է, որ Բորիս Բախշիյանը, մինչև կալանավորվելը, որպես հատուկ դիմորդ՝ ընդունելության համար դիմել էր ՀՀ փաստաբանական դպրոց, անցել էր համապատասխան փուլերով ու 2022 թվականի փետրվարի 17-ին պետք է մասնակցեր ընդունելության բանավոր քննության փուլին։
Համաձայնություն ստանալու համար Երեմ Սարգսյանը դիմել է քրեական վարույթն իրականացնող մարմնին, սակայն վերջինս չի թույլատրել, որպեսզի դատավոր Բորիս Բախշիյանն իրացնի կրթության իր իրավունքը։
«Ակնկալում եմ ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդի ակտիվ միջամտությունը դատավոր Բորիս Բախշիյանի՝ ՀՀ Սահմանադրությամբ նախատեսված կրթական իրավունքի իրացումն անխոչընդոտ ապահովելու հարցում»,-նշված է փաստաբանի դիմումում։
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը` նախագահությամբ դատավոր Դավիթ Արղամանյանի, որոշում է կայացրել կալանավորել Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Բորիս Բախշիյանին։ Նա մեղադրվում է անձին ակնհայտ ապօրինի կալանավորելու համար, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ:
Հունվարի 31-ին ԲԴԽ-ն միաձայն որոշել էր բավարարել Բորիս Բախշիյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու և դատավորին ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու մասին միջնորդությունները:։

Адвокат судьи Бориса Бахшияна обратился в ВСС
Адвокат судьи суда общей юрисдикции Сюникского марза Бориса Бахшияна – Ерем Саркисян – обратился в Высший судебный совет в связи с грубым нарушением права судьи на образование, сообщает «News.am».
В заявлении адвоката отмечается, что Борис Бахшиян до ареста, в качестве специального абитуриента, обратился в адвокатскую школу Армении, прошел соответствующие этапы и 17 февраля 2022 года должен был принять участие в этапе устного экзамена.
Для получения согласия Ерем Саркисян обратился в орган, осуществляющий уголовное производство, однако последний не позволил, чтобы судья Борис Бахшиян реализовал свое право на образование.
«Я ожидаю активного вмешательства Высшего судебного совета Армении в вопрос обеспечения беспрепятственной реализации предусмотренного Конституцией РА права Бориса Бахшияна на образование», – говорится в заявлении адвоката.
Как сообщалось ранее, суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Давида Аргаманяна принял решение арестовать судью суда общей юрисдикции Сюникского марза Бориса Бахшияна. Он обвиняется в заведомо незаконном аресте лица, что привело к тяжелым последствиям.
31 января ВСС единогласно принял решение удовлетворить ходатайства о получении согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении Бориса Бахшияна и лишении его свободы.