ԵԱՀԿ-ն Կիևի խնդրանքով փետրվարի 15-ին հանդիպում կանցկացնի սահմանների իրադրության շուրջ
Լեհաստանը, որը նախագահում Է ԵԱՀԿ-ում, փետրվարի 15-ին հանդիպում Է նշանակել ռուսական զորքերի ակտիվությունը քննարկելու համար, որը խնդրել Է գումարել Ուկրաինան: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ԵԱՀԿ-ում Լեհաստանի նախագահությունը հաղորդել Է Twitter-ում:
«Ուկրաինան դիմել Է ԵԱՀԿ-ում Լեհաստանի նախագահությանը՝ խնդրելով Ռուսաստանի եւ մյուս շահագրգիռ պետությունների հետ հանդիպում անցկացնել արտասովոր ռազմական ակտիվության կապակցությամբ: Հանդիպումը կգումարվի փետրվարի 15-ին՝ Վիեննայի փաստաթղթին համապատասխան»,-ասվում Է Twitter-ում: Նման հանդիպում անցկացնելու խնդրանքի մասին փետրվարի 13-ին հաղորդել Է Ուկրաինայի ԱԳ նախարարության ղեկավար Դմիտրի Կուլեբան: Կիեւը փետրվարի 11-ին հայտարարել Է, որ պաշտոնապես կիրառել Է վտանգը նվազեցնելու մեխանիզմ, որոնք նախատեսվում են Վիեննայի փաստաթղթի հատվածով:
Ինչպես այն ժամանակ ասել Է Կուլեբան, Ուկրաինայի ԱԳՆ-ն Մոսկվայից խնդրել Է՝ «մանրամասն պարզաբանումներ տալ այն շրջաններում ռազմական գործունեության վերաբերյալ, որոնք հարում են Ուկրաինայի տարածքին»: Վկայակոչելով Վիեննայի փաստաթղթի դրույթները, նա նշել Է, որ Կիեւում 48 ժամվա ընթացքում ռուսական կողմից տեղեկատվություն են սպասում ռազմական գործողություններ անցկացնելու շրջանների մասին, դրանց ավարտվելու ժամկետների մասին եւ դրանց մասնակցող ստորաբաժանումների ու ռազմական տեխնիկայի մասին: Երկու օր անց Կուլեբան նշել Է, որ այդ հարցի պատասխանը չի ստացվել:
Որպես հաջորդ քայլ Ուկրաինան խնդրել Է հանդիպում գումարել Ռուսաստանի եւ Վիեննայի պայմանագրի բոլոր մասնակից պետությունների հետ՝ քննարկելու իրադրության սաստկացումը եւ ռուսական զորքերի տեղափոխումը Ուկրաինայի սահմանների մոտ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

ОБСЕ проведет 15 февраля запрошенную Киевом встречу о ситуации у границ
Польша, которая председательствует в ОБСЕ, назначила на 15 февраля встречу для обсуждения активности российских войск, созвать которую просила Украина. Как передает «Арменпресс», об этом польское председательство в ОБСЕ сообщило в «Twitter».
«Украина обратилась к польскому председательству в ОБСЕ с просьбой провести встречу с Россией и другими заинтересованными государствами в связи с необычной военной активностью. Встреча будет созвана во вторник, в соответствии с Венским документом», – говорится в твите.
О запросе на проведение такой встречи 13 февраля сообщил глава МИД Украины Дмитрий Кулеба.
Киев 11 февраля объявил, что официально применил механизм уменьшения опасности, предусмотренных разделом Венского документа. Как говорил тогда Кулеба, МИД Украины запросил у Москвы «детальные разъяснения по военной деятельности в районах, прилегающих к территории Украины». Ссылаясь на положения Венского документа, он отметил, то в Киеве в течение 48 часов ждут от российской стороны информации о районах проведения военных действий, о сроках их завершения и об участвующих в них подразделениях и военной технике.
Два дня спустя Кулеба отметил, что ответа на этот запрос на поступило. В качестве следующего шага Украина попросила созвать встречу с Россией и всеми государствами-участниками Венского договора для обсуждения усиления и перемещения российских войск у границ Украины.