Գիտնականները պատմել են ձմեռային ժամանակից ամառայինին անցման վտանգների մասին
Նյարդակենսաբան, «Սկոլտեխ»-ի պրոֆեսոր Ֆիլիպ Խայտովիչը և Ֆրոլովի անվան ընդհանուր պաթոլոգիայի և ախտաբանական ֆիզիոլոգիայի ամբիոնի վարիչ Միխայիլ Բլագոնրավովը ռուսաստանցիներին պատմել են, որ ձմեռային ժամանակից ամառայինին անցնելու դեպքում ժամային գոտիների փոփոխությունը մեծացնում է քրոնիկ հիվանդությունների սրման կամ վատթարացման վտանգը, հաղորդում է URA.RU-ն։
Բլագոնրավովի խոսքով, մեկ ժամով գոտու տեղաշարժը համարժեք է մարդու տեղափոխմանը հարևան աշխարհագրական գոտի: «Իսկ եթե ժամանակի փոփոխությունը տեղի է ունենում տարին երկու անգամ, ապա դա մեծացնում է քրոնիկ հիվանդությունների սրման կամ վատթարացման հավանականությունը, առաջին հերթին խոսքը սրտանոթային հիվանդությունների մասին է»,-ասել է մասնագետը։ Նա ընդգծել է, որ ամառային ժամանակից հրաժարվելը ճիշտ որոշում էր, քանի որ ձմեռայինն ավելի մոտ է բնական աստղագիտական ժամանակին։
Խայտովիչը հաստատել է, որ ժամային գոտիների փոփոխությունը վնասում է մարդու օրգանիզմին։ «Փորձեր են արվել կրծողների վրա։ Դա ազդել է ֆիզիոլոգիական վիճակի վրա, բարձրացրել է սթրեսի հորմոնի մակարդակը և ի վերջո կրճատել կյանքի տևողությունը»,-բացատրել է պրոֆեսորը: Նա հիշեցրել է ռեժիմը պահպանելու անհրաժեշտության մասին, քանի որ դա կօգնի նվազագույնի հասցնել ամենօրյա սթրեսը։

Ученые рассказали о вреде перехода с зимнего на летнее время
Нейробиолог, профессор «Сколтеха» Филипп Хайтович и заведующий кафедрой общей патологии и патологической физиологии имени Фролова Михаил Благонравов рассказали россиянам, что смена часовых поясов при переходе с зимнего времени на летнее повышает риск обострения или ухудшения хронических болезней, передает «Ura.ru»
По словам Благонравова, сдвиг пояса на час равноценен переезду человека в соседний географический пояс. «А если смена времени происходит два раза в год, то это повышает вероятность обострения или ухудшения хронических заболеваний, прежде всего, речь идет о сердечно-сосудистых заболеваниях», – заявил специалист. Он подчеркнул, что отказ от летнего времени был правильным решением, поскольку зимнее ближе к естественному астрономическому.
Хайтович подтвердил, что смена часовых поясов вредит организму человека. «Проводились эксперименты с грызунами. Это влияло на физиологическое состояние, повышало гормон стресса и в конечном счете сокращало продолжительность жизни», – объяснил профессор. Он напомнил о необходимости соблюдать режим, ведь это поможет минимизировать ежедневные стрессы.