Բաշար Ասադը պատրաստվում է հայտարարել երկրում նախագահական ընտրություններ անցկացնելու մասին
Լիբանանի «Ադ Դիար» թերթը գրում է, որ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը պատրաստ է հայտարարել երկրում այլընտրանքային հիմքի վրա նախագահական ընտրություններ անցկացնելու մասին, որը կլինի առաջինը 1963թ. ռազմական հեղաշրջումից ի վեր։
Ասադը մոտ ապագայում մտադիր է պետական հեռուստաընկերությամբ հանդես գալ ուղերձով, որտեղ, ինչպես պնդում են աղբյուրները, նա առաջարկելու է ոչ միայն նախագահական ընտրություններ անցակացնելու, այլև Սահմանադրության ութերորդ կետը վերացնելու մասին, որով «պետության և սիրիական ժողովրդի ղեկավարող ուժ» էր հռչակվել այժմ կառավարող Բաաս կուսակցությունը։
Ասադի նախատեսվող ուղերձը, որը կկայանա հուլիսի վերջին, կդառնա չորրորդը, որով Սիրիայի նախագահը դիմում է ժողովրդին բողոքի ցույցերի սկզբից ի վեր։
Հիշեցնենք, որ Սիրիայում մարտի կեսերից սկսվել են բողոքի ցույցերը։ Դրանք սկսվել են երկրի հարավում գտնվող Դերաա քաղաքում ու տարածվել ամբողջ երկրով մեկ։ Տեղի իրավապաշտպանների տվյալներով՝ բողոքի գործողությունների սկզբից մինչ այժմ զոհվել է 1350 մարդ։

Башар Асад готов объявить о выборах президента страны
Президент Сирии Башар Асад готов объявить о проведении в стране президентских выборов на альтернативной основе. Как утверждают анонимные источники, близкие к окружению политика, он объявит о голосовании во время своего обращения по государственному телевидению Сирии. Это должно произойти в скором времени, передает «Комсомольская правда» со ссылкой на ливанские СМИ.
По имеющейся информации, Асад также отменит восьмую статью конституции государства. В ней прописана руководящая роль правящей партии «Баас».
Если сирийский глава объявит о вышеперечисленных политических изменениях в стране, это можно будет считать «революцией сверху», так как вопрос о руководящей роли «Бааса» - это один из базовых принципов, на котором построено сирийское государство.
С момента начала массовых акций протеста в Сирии, которые проходят с марта этого года, Асад объявил об отмене в стране чрезвычайного положения. Оно также действовало в этом государстве с 1963 года.
Основное требование протестующих – отставка Асада и проведение в стране политических реформ. Власти жестко пресекают многие выступления, в том числе применяя военную силу.