Լ. Շիրինյան. «Մենք առայժմ չպետք է միջամտենք Թուրքիայում քրդական խնդրի գործընթացներին»
Անդրադառնալով Թուրքիայում քրդական զինյալների և թուրք իրավապահների բախումներին, ինչպես նաև քրդական խնդրին՝ քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանն ասել է, որ մենք առայժմ չպետք է միջամտենք այդ գործընթացներին։
–Այդ խնդիրն ինչքան էլ սրվի, մեզ ավելի օգուտ կլինի,–նկատել է քաղաքագետը։
Նրա խոսքերով՝ քրդական խնդրի արծարծմանը մեծապես նպաստում է Իրաքի հյուսիսում քրդական ինքնավարությունը, որից և ոգևորվում են թուրքաբնակ  քրդերը։
Միևնույն ժամանակ բանախոսը նշել է, որ մեր խնդիրն առայժմ միայն արևելյան ճակատում ուժեղանալն է՝ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հետ կապված. «Մեր պետությունը կարգի պիտի բերենք, որպեսզի կարողանանք համարժեք պատասխան տալ»։
Քաղաքագետի համոզմամբ՝ շատ բան կախված է նրանից, թե քրդերը կազմակերպվածության ինչ աստիճան կարող են դրսևորել, քանի որ ցեղային բնազդը շատ ուժեղ է նրանց ազգային խառնվածքում։

Мы пока не должны вмешиваться в процессы, связанные с курдской проблемой в Турции - Левон Ширинян
Коснувшись столкновений курдских повстанцев и турецких правоохранительных органов, а также курдской проблемы в целом, политолог Левон Ширинян заявил, что мы пока не должны вмешиваться в эти процессы.
«Чем бы ни обострится эта проблема, тем больше это пойдет на пользу нам»,- заметил политолог.
По его словам, обсуждению курдской проблемы особо способствует курдская автономия на севере Ирака, которая  воодушевляет курдов, проживающих в Турции.
Вместе с тем, как отметил Левон Ширинян, нашей задачей в связи с Карабахским вопросом пока является усиление позиций на восточном фронте.
«Мы должны привести в порядок наше государство, чтобы суметь дать адекватный ответ», -сказал он.
По убеждению Шириняна, многое зависит от того, какую степень организованности могут проявить курды, так как их национальному характеру присущ племенной инстинкт.