Հադրութի ու Շուշիի, իսկ լավ աշխատելու դեպքում նաև Քարվաճառի խնդիրները դեռ ակտուալ են
Իրանում վերջնական որոշում կա՝ Պարսից Ծոցծից Սև Ծով ձգվող էներգետիկ միջանցքի համար նրանք չեն օգտվելու Նախիջևանի տարածքից։ Խողովակաշարն անցնելու է ՀՀ տարածքով։ Այս նախագծի մասին բանակցությունները շուտով կշարունակվեն Բուլղարիայում։ Էներգետիկ միջանցքի մաս կազմող պետությունները՝ Իրանը, Հայաստանը, Վրաստանը, Բուլղարիան ու Հունաստանը համապատասխան պայմանագիր կստորագրեն։
Այսպիսով իրանական կողմը Սյունիքն իր համար ռազմավարական նշանակության տարածաշրջան է ճանաճում ոչ միայն խոսքով, այլ հիմա նաև գործով։ Հայտնի է նաև, որ շուտով Կապանում Իրանի հյուպատոսարան կհիմնվի։
Սա, իհարկե, լավ լուր է։ Հայաստանը վերջապես կճեղքի կոմունիկացիոն շրջափակումը, իսկ Թուրքիայի ներկայությունը Արցախում որոշ իմաստով կկոմպենսացվի Իրանի ներկայությամբ Սյունիքում։ Բայց աշխարհաքաղաքական և աշխարհատնտեսական այս վերադասավորումները նաև լուրջ խնդիրներ են պարունակում մեզ համար։ Մասնավորապես գրեթե զրոյի է հավասարվում Հայաստանի՝ իր համար կենսական նշանակություն ունեցող հարցերում որոշումներ կայացնելու հնարավորությունը։
Բայց սա միակ խնդիրը չէ։ Կարևոր է նաև այն հանգամանքը, որ տարածաշրջանում ուժերի վերադասավորման այս գործընթացում Հայաստանը մնում է ձեռնունայն։ Կամ, ավելի ճիշտ, մեզ միայն փշուրներ են առաջարկվում։ Մինչդեռ մենք առնվազն Հադրութի ու Շուշիի խնդիր կարող ենք դնել։ Այո, ես հասկանում եմ, որ Հայաստանը պատերազմում պարտված կողմ է, բայց նաև հասկանում եմ ու գիտեմ դրա պատճառները։ Ի դեպ, դա Մոսկվայում էլ գիտեն, Բաքվում էլ, Թեհրանում էլ, մնացած բոլոր մայրաքաղաքներում էլ։ Հետևաբար Հադրութի ու Շուշիի, իսկ լավ աշխատելու դեպքում նաև Քարվաճառի խնդիրները դեռ ակտուալ են։ Եթե, իհարկե, դավաճան այս իշխանությունները չվաճառեն դրանք գազի տարանցման ու նման այլ ծրագրերից ակնկալվող դիվիդենտների դիմաց։

Вопрос возвращения Гадрута и Шуши, а в случае эффективной работы – и Карвачара, пока актуален
В Иране есть окончательное решение – энергетический коридор от Персидского залива до Черного моря не будет проходить через Нахиджеван. Трубопровод будет проходить по территории Армении. Переговоры по реализации проекта вскоре продолжатся в Болгарии, а страны, участвующие в нем – Иран, Армения, Грузия, Болгария и Греция подпишут соответствующий договор.
Таким образом, иранская сторона признает Сюник стратегически важным регионом для себя. Известно также, что скоро в Капане будет основано консульство Ирана.
Это, конечно, хорошая новость. Наконец коммуникационная блокада Армении ослабнет, а присутствие Ирана в Сюнике в некотором смысле станет противовесом присутствию Турции в Арцахе. Но эти геополитические и геоэкономические перестановки содержат также определенные риски для нас. В этом случае существенно ограничатся возможности Армении при принятии жизненно важных для себя решений.
Но это не единственная проблема. В этом процессе перестановки сил в регионе Армения остается с пустыми руками. Или, вернее, ей достанутся крошки. Между тем, в сложившейся ситуации мы, как минимум, можем поставить вопрос возвращения Гадрута и Шуши. Да, я понимаю, что Армения – проигравшая в войне сторона, но также понимаю и знаю причины этого. Кстати, это знают и в Москве, и в Баку, и в Тегеране, и во всех остальных столицах. Следовательно, вопрос возвращения Гадрута и Шуши, а в случае эффективной работы – и Карвачара, пока актуален. Если, конечно, нынешние власти Армении не предадут интересы страны ради ожидаемых от транзита газа и других программ дивидендов.