Պուտինի և Սի Ծինփինի հանդիպումը աշխարհաքաղաքականության նոր դարաշրջանի սկիզբ է նշանավորում
Ռուսաստանի եւ Չինաստանի համատեղ հայտարարությունը, որն ընդունվել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ Պեկին կատարած այցի ժամանակ, խորհրդանշում է անցումը միջազգային հարաբերությունների սկզբունքորեն նոր կառուցվածքի։ Այս տեսակետն ուրբաթ հայտնել է բրիտանական Daily Telegraph թերթը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Թերթը նշում է, որ Պուտինի հանդիպումը Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ, որը տեղի է ունեցել «միջազգային լուրջ լարվածության» ժամանակաշրջանում, նշանավորում է «նոր աշխարհաքաղաքական դարաշրջանի» սկիզբը։ Ըստ թերթի՝ «այսուհետ ԱՄՆ-ի գլխավորությամբ Արեւմուտքի գլոբալ գերակայությունն այլեւս չի հանդուրժվի»։
Ինչպես նշում է Daily Telegraph-ը, «տասնամյակների նվաստացումից հետո» Ռուսաստանն ու Չինաստանը «այժմ շրջելու են սառը պատերազմից հետո ձեւավորված անարդար աշխարհակարգը»: Միեւնույն ժամանակ, այս իրավիճակում Պուտինին անվանում են «անմիջական հաղթող»։
Թերթը նշում է, որ որպես դաշնակից Չինաստանի ներկայությունը թույլ կտա Ռուսաստանին ամրապնդել իր դիրքերը համաշխարհային քաղաքական թատերաբեմում, ինչպես նաեւ մեղմել Արեւմուտքի կողմից հնարավոր պատժամիջոցների հետեւանքները Ուկրաինա ռուսական հիպոթետիկ ներխուժման դեպքում։ Ըստ թերթի՝ Չինաստանի աջակցությունը երաշխիքների հարցով Ռուսաստանի պահանջներին՝ ուղղված ԱՄՆ-ին եւ ՆԱՏՕ-ին, կարող է օգտագործվել Ռուսաստանի կողմից որպես հաղթաթուղթ արեւմտյան երկրների հետ երկխոսության համար։
The Daily Telegraph-ը նաեւ ընդգծում է, որ Չինաստանի եւ Ռուսաստանի սերտ գործընկերությունը թույլ չի տալիս ԱՄՆ-ին վերջնական կենտրոնացնել ուշադրությունը Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի իրավիճակի վրա, որը Վաշինգտոնի վարչակազմը համարում է արտաքին քաղաքականության առաջնահերթ ուղղություն։ Պարբերականը եզրակացնում է, որ Մոսկվան եւ Պեկինն այժմ կապված են ընդհանուր նպատակով, որն է «վերջ դնել Pax Americana-ին»։

Встреча Путина и Си Цзиньпина знаменует начало новой эры в геополитике – «Telegraph»
Совместное заявление России и Китая, принятое в ходе визита российского президента Владимира Путина в Пекин, символизирует переход к принципиально новой структуре международных отношений. Такую точку зрения в пятницу выразила британская газета «Daily Telegraph», передает ТАСС.
Издание отмечает, что встреча Путина с председателем КНР Си Цзиньпином в китайской столице, состоявшаяся в период «серьезной международной напряженности», знаменует начало «новой геополитической эры». Согласно газете, «отныне доминирование возглавляемого США глобального Запада более не будет рассматриваться как должное, с этим не будут мириться».
По мнению «Daily Telegraph», «после десятилетних унижений» Россия и КНР «встали с колен и теперь перевернут несправедливый мировой порядок, сложившийся после холодной войны». При этом «непосредственным победителем» в данной ситуации называется Путин. Издание полагает, что наличие Китая в качестве союзника позволит России укрепить позиции на мировой политической сцене, а также смягчить последствия возможных санкций со стороны Запада в случае гипотетического вторжения РФ на Украину. Как указывает газета, поддержка КНР российских требований к США и НАТО по гарантиям безопасности, выраженная в совместном заявлении стран, может использоваться Москвой как козырь в диалоге с западными государствами.
«Daily Telegraph» также подчеркивает, что тесное партнерство между Китаем и Россией не позволяет США окончательно переключить фокус внимания на ситуацию в Тихоокеанском регионе, который рассматривался вашингтонской администрацией в качестве приоритетного внешнеполитического направления. В то же время издание считает, что даже при наличии у РФ «огромного ядерного арсенала и эффективной и имеющей боевой опыт армии» именно «гораздо более богатая и населенная» КНР будет задавать тон отношениям между странами.
Газета заключает, что Москва и Пекин в настоящее время связаны общей целью – «положить конец Pax Americana».