«Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները չեն մասնակցի ՀՀ նախագահի ընտրությանը․ հայտարարություն
Հայաստանի Սահմանադրությունը պահանջում է, որ Հանրապետության նախագահը պետք է լինի անաչառ, առաջնորդվի համազգային և համապետական շահերով:
Հայաստանն այսօր ներքին ու արտաքին լրջագույն մարտահրավերներ է դիմագրավում:
Համազգային համախմբումը, հանրային համերաշխությունն այլընտրանք չունեն:
Բայց երկիրը կործանման եզրին հասցրած, հասարակությունը պառակտած այս իշխանությունը որոշել է շարունակել նույն գործելաոճը և առաջնորդվել ոչ թե պետական, այլ միմիայն իր նեղ թիմային շահերով:
Չնայած Նախագահի ինստիտուտը պետք է հանդես գա որպես իրապես չեզոք և հասարակությանը համախմբող ինստիտուտ, օրվա իշխանությունը որոշել է առաջադրել և միայնակ ընտրել բացառապես սեփական ուժի Հանրապետության նախագահ:
Միջազգային հանրությունը անգործություն և լռություն է պահպանում ժողովրդավարության նահանջի ակնհայտ փաստերի հանդեպ, այդ թվում` մեկ անձի բռնապետության ձևավորման առումով:
Մենք քննարկել ենք թեկնածու առաջադրելու նպատակահարմարությունը, սակայն ստեղծված իրավիճակում անընդունելի եւ սխալ ենք համարում նույնիսկ անուղղակի ձևով այդ ընտրության լեգիտիմացմանը մասնակցելը:
Ելնելով այս հաստատումներից Ազգային ժողովի «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները որոշել են որևէ կերպ չմասնակցել Հանրապետության նախագահի ընտրությանը։

Фракции НС «Армения» и «Честь имею» не примут участия в выборах президента РА
Конституция Армении требует, чтобы президент Республики Армения был беспристрастным, руководствовался общенациональными и общегосударственными интересами. Об этом говорится в совместном заявлении парламентских фракция «Армения» и «Честь имею».
«Армения сегодня сталкивается с серьезнейшими внутренними и внешними вызовами.
Общенациональная консолидация, общественная солидарность не имеют альтернативы.
Однако доведшие страну до краха, расколовшие общество власти решили продолжить тот же стиль и руководствоваться не государственными, а только своими узкими командными интересами.
Несмотря на то, что институт президента должен выступать в качестве реально нейтрального и объединяющего общество института, власть решила выдвинуть и в одиночку избрать президента исключительно собственной политической силы.
Международное сообщество сохраняет бездействие и молчание, видя очевидные факты отступления от демократии, в том числе в плане формирования диктатуры одного человека.
Мы обсудили целесообразность выдвижения кандидата, однако в создавшейся ситуации считаем неприемлемым и неправильным участие в легитимации этого процесса.
Исходя из этого, фракции «Армения» и «Честь имею» Национального собрания решили каким-либо образом не участвовать в выборах президента Республики», – говорится в заявлении.