Հայաստանում և Հայաստանի շուրջ խնդիրներն այնքան խորն են, և պրոցեսներն այնքան ռիսկային, որ այս որակի և լրջության կառավարումը չի կարող շատ երկար շարունակվել։ Երկրում խորքային փոփոխությունները այլընտրանք չունեն, բայց դրանք ուշանում են, հիմնականում՝ տեխնիկական պատճառներով։
Հայկական անոմալիան ինչ-որ կերպ լուծում ստանալու է։
Հաջորդ իշխանությունը պայմանականորեն ասած կարող է գալ չորս չվերթով.
Մոսկվա-Երևան 2. Բրյուսել-Երևան 3. Ստամբուլ Երևան 4. Ներքին չվերթ
Հաջորդ իշխանությունը՝ Մոսկվայից
Երևանի կուլիսներում մի լեգենդ է շրջանառում, թե Նիկոլը հե՜նց բոլոր անհրաժեշտ թղթերը ստորագրի, ռուսները նրան ցտեսություն են ասելու, և իրենց գծագրվածով Հայաստանում նոր իշխանություն են ձևավորելու։ Իլֆի և Պետրովի հանրահայտ գործում սրա լավագույն ձևակերպումը տրված է. «почем опиум для народа?»։
Նախ ոչ մի երկրում նման սխեմայով իշխանություն չի փոխվում։ Դա քաղաքական տրամաբանություն չէ։ Ակնհայտ է, որ Ռուսաստանը չունի հայկական օրակարգ, գոնե այս պահին։ Ռուսաստանն ինքն այսօր գտնվում է լարվածության ուժեղ ճնշումների տակ՝ Ուկրաինա, ՆԱՏՕ, Արևմուտք, Թուրքիա և այլն, և դրանց հանգուցալուծման սցենարները առայժմ հստակ չեն։ Այս պայմաններում այն չի կարող ունենալ բոլոր խնդիրների վրա կենտրոնանալու անհրաժեշտ ժամանակ և ռեսուրս։ Հենց նաև այդ պատճառով Ռուսաստանը, գոնե այս պահին, ցույց չի տալիս, որ այս կամ այն գործիքակազմով աշխատում է նոր հայկական վերնախավերի և իր համար բարենպաստ հանրային միջավայրի ձևավորման ուղղությամբ։ Իսկ առանց դրա անհասկանալի է, թե ինչպես պետք է իրագործել այս կամ այն ծրագիրը։
Կան շրջանակներ, ովքեր մոսկվաներում նստած իրոք հավատում են այս տարբերակին ու սպասում, թե երբ կհնչի սպասված թանկագին զանգը ու նրանց կմատուցվի Հայաստանի հաջորդ իշխանություն լինելու առաջարկը։ Սա նույնպես հեքիաթների ժանրից է։
Այն, որ Մոսկվան ունի և ունենալու մեծ դերակատարում Հայաստանի հետագա զարգացումներում, կասկած չի հարուցվում և դա պայմանավորված է օբյեկտիվ իրականությամբ. Մոսկվան այսօր ապահովում է Հայաստանի, Արցախի ֆիզիկական անվտանգությունը, հայկական պետության գոյությունը։
Բայց, որպեսզի Մոսկվան Հայաստանում չտապալվի քաղաքականապես և չստանա նոր Վրաստան, այն պետք է ունենա հայկական օրակարգ, տեսլականներև դրանց շուրջ համախմբած հանրային շրջանակներ, որոնք պետական շահի գիտակցումով կհամախմբեն հասարակությանը։ Գուցե իմ տպավորությունը սուբյեկտիվ է, բայց այս պահին նման բան չկա։ Կա նաև հետադարձ կապի լուրջ խնդիր։ Ռուսներին հաջողվել է կանգնեցնել պատերազմը և փխրուն կայունացման բերել տարածաշրջանը, բայց նրանք շատ լավ հասկանում են, որ տարածաշրջանում նոր իրողություններ են, և իրենց դիրքերը նկատելիորեն սասանված են։ Ամենայն հավանականությամբ՝ Մոսկվան մշակում է իր համար տարածաշրջանային նոր տեսլական, նոր ռազմավարություն։ Եվ ռուսները Հայաստանում ուզում են տեսնել այն ուժը, որը կկարողանա ապահովել Հայաստանի վերականգնումը, բայց և հիմնական գնահատականներում և տեսլականով կլինի համահունչ իրենց։
Հենց այդ ուժը Մոսկվան Հայաստանում չի տեսնում։ Անհատական մակարդակով Մոսկվան Հայաստանում ունի 1-2 վստահելի գործընկեր, բայց անհատական և ինստիտուցիոնալ հարթությունները տարբեր են։ Սա հայաստանյան փոփոխությունները արգելակող լուրջ խնդիր է։ Հետևաբար՝ այս ուղղությամբ հարցականները ավելի շատ են։ Ընդհանրապես, ռուսական գործոնի դերը Հայաստանի ապագայում շատ խորքային խնդիր է, և այն ունի առանձին քննարկման անհրաժեշտություն՝ պարզ իշխանության փոփոխության գաղափարից տարանջատված։
Ո՞ր չվերթով կգա հաջորդ իշխանությունը
Մոսկվա-Երևան
2. Բրյուսել-Երևան
3. Ստամբուլ Երևան
4. Ներքին չվերթ

Внутри и вокруг Армении проблемы настолько глубоки, а процессы – настолько рискованны, что госуправление такого качества и такой серьезности, по сути, не может долго продолжаться. Глубинные изменения в стране не имеют альтернативы, но они пока не происходят, и это опоздание по явно техническим причинам. «Армянская аномалия» все равно разрешится в ближайшем будущем, и следующая власть может, условно говоря, прибыть одним из следующих рейсов:
Москва – Ереван
Брюссель – Ереван
Стамбул – Ереван
Внутренний рейс
Часть первая: Власть рейсом из Москвы
В Ереване за кулисами бродит легенда о том, что, когда Никол подпишет все «нужные бумаги», русские его тут же выпроводят, и в Армении сформируется власть по российскому сценарию. Ильф и Петров насчет этой легенды дали классическую формулировку: «Почем опиум для народа?»
Во-первых, нигде власть не меняется по подобной схеме. Это вне политической логики. Очевидно, что на этот момент у России отсутствует армянская повестка. Россия сама находится под сильнейшим давлением – Украина, НАТО, Запад, Турция и т.д., и ясных сценариев разрешения этой ситуации пока не очень видно. В таких условиях она не может концентрировать свое внимание на другие проблемы и туда вложить нужные ресурсы и время. Именно поэтому сегодня практически не видно, чтобы Россия прикладывала какой-то инструментарий в направлении формирования удобных ей новых армянских элит или же общественного настроя. А без этого неясно – как возможно осуществление того или иного проекта.
Некоторые армянские круги, сидя в Москве, действительно верят в эту версию и ожидают, когда же прозвенит столь долгожданный звонок и им будет преподнесено предложение – возглавить новую власть в Армении. На блюдечке с голубой каёмочкой, как говорится. Это тоже из разряда сказок, естественно.
Безусловно, Москва играет и будет играть большую роль в последующих развитиях в Армении. Это обусловлено объективной реальностью: Москва сегодня обеспечивает физическую безопасность Армении и Арцаха, является гарантом существования армянского государства.
Но для того, чтобы Москва не провалилась в Армении с политической стороны и не получила вторую Грузию, она должна иметь четкую армянскую повестку и поддерживать общественные круги, объединенные вокруг этой повестки, которые смогут консолидировать армянское общество. Может, мое мнение субъективно, но я в данный момент не вижу такого процесса.
Существует также серьезная проблема обратной связи. Русским удалось остановить войну и установить хрупкую стабильность в регионе, но они сами очень хорошо понимают, что теперь в регионе новые реалии, и их позиции заметно пошатнулись. По всей вероятности, Москва вырабатывает для себя новую стратегию действий в нашем регионе. И в Армении им хотелось бы видеть силы, которые смогли бы восстановить страну, но в своих основных позициях и оценках были бы созвучны с Москвой. Именно такой силы она пока что в Армении не видит. На персональном уровне у Москвы в Ереване имеется 1-2 серьезных партнера. Но персональные и институциональные плоскости сильно разнятся. Это проблема, которая тормозит процесс перемен внутри Армении. Вопросов в этом направлении пока что больше, чем ответов. Да и сама роль российского фактора для будущего Армении нуждается в отдельном обсуждении – отдельно от идеи простой смены власти.
Каким рейсом прибудет следующая власть?